banner15

Bayık'tan Rus dergisine: İlk hedef AK Parti

KCK Eş başkanı Cemil Bayık, Rusya dışişleri bakanı Sergey Lavrov'un yazı işleri müdürlüğünü yaptığı dergiye yaptığı açıklamada ilk hedeflerinin AKP'yi düşürmek olduğunu söyledi

Bayık'tan Rus dergisine: İlk hedef AK Parti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

KCK Eş Başkanı Cemil Bayık, AK Parti iktidarının Kürt sorununu demokratik siyasal yollardan çözme yaklaşımı olmadığını iddia ederek “AKP iktidarı düşürülmeden, AKP iktidarını düşürecek bir demokrasi mücadelesi yürütmeden Türkiye'de Kürt sorununu çözmek mümkün olmayacaktır” dedi.

Bayık, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Sorumlu Yazı işleri Müdürü olarak künyede ismi bulunan Military Diplomat dergisine açıklamalarda bulundu. Röportajın bazı bölümleri, PKK’ya yakınlığı ile bilinen ANF tarafından yayınlandı.

Cemil Bayık, “Türkiye'nin durumunu ve siyasetini nasıl değerlendiriyorsunuz? Türkiye ve Kuzey Kürdistan'daki hedefleriniz nedir” şeklindeki soruya şu cevabı verdi:

“Bizim Türkiye ve Kuzey Kürdistan'daki hedeflerimiz konusunda da şunları söyleyebiliriz. Türkiye'de gelinen aşamada ilk hedef AKP iktidarını düşürmektir. Gerçekten AKP iktidarı Türkiye açısından içeride ve dışarıda çok tehlikeli hale gelmiştir. Bu yönüyle AKP iktidarının düşürülmesini önemli görüyoruz. Bu temelde bir demokrasi bloku kurarak demokrasi güçlerinin mücadelesiyle AKP iktidarına karşı mücadeleyi geliştirmek istiyoruz. Şu andaki Türkiye'ye karşı politikamız bu çerçevededir. Kuzey Kürdistan'da da yerel demokrasiyi, özyönetimi ve özerkliği geliştirmek istiyoruz. Türk devleti görüşmeler ve diyaloglarla bunu kabul etmedi, reddetti; savaş başlattı. Kesinlikle savaşı Türk devleti başlattı. Bazılarının söylediği gibi biz başlatmadık.

AKP iktidarının Kürt sorununu demokratik siyasal yollardan çözme yaklaşımı yoktur. Bu açıdan AKP iktidarı düşürülmeden, AKP iktidarını düşürecek bir demokrasi mücadelesi yürütmeden Türkiye'de Kürt sorununu çözmek mümkün olmayacaktır. Bu açıdan önümüzdeki dönemi AKP iktidarına karşı demokrasi güçlerinin birliği temelinde mücadele etme, AKP'yi iktidardan düşürme, demokratik bir yönetimi Türkiye'de ortaya çıkarma mücadelesi ve dönemi olarak görüyoruz.”

“ABD KENDİSİNE YAKIN KÜRTLERİ HAKİM KILMAK İSTİYOR”

ABD’nin ‘kendine bağlı işbirlikçi Kürtleri’ hakim kılmak istediğini savunan Bayık, 199’da Abdullah Öcalan’a komplo kurulduğunu iddia etti. Cemil Bayık, “Güçlenen PKK tasfiye edilip, etkisizleştirilip onun yerine KDP gibi, YNK gibi diğer örgütlerinin önü açılmak istendi” ifadelerini kullandı.

ABD’nin Kürt politikası ile ilgili Bayık, şunları söyledi:

“(ABD) Kendine bağlı işbirlikçi Kürtlerle Ortadoğu politikasında etkin yer almak istemektedir. Ama bu konuda bir çıkmazı yaşamaktadır. Çünkü Kürt düşmanlığında öncü olan güç ABD'nin müttefiki Türkiye’dir. Türkiye Kürt inkarcılığı yapıyor; Kürtlerin Ortadoğu'da kesinlikle hak kazanmasını istemiyor, Ortadoğu'da 20. Yüzyıl dengeleri yıkılmış, yeni dengeler kuruluyor, Kürtlerin bu yeni dengelerde yer almasını istemediği için Kürt düşmanlığı yapıyor. Amerika böyle bir Türkiye'yi Ortadoğu'da kullanmak istiyor. Türkiye'yi Ortadoğu'da kullanmak istedikleri için Türkiye'nin Özgürlük Hareketimize yönelik savaş politikalarına bazen göz yumarak, bazen onaylayarak, bazen açıktan destek veriyor. Şu anda ABD'nin Kürt politikalarını böyle görüyoruz. Rojava’da YPG ve PYD’ye karşı belirli bir yumuşak yaklaşım olsa da, Türkiye ilişkilerinden dolayı bu tutarlı, uzun vadeli bir yaklaşım olmuyor. Bu nedenle yeni Suriye'nin oluşmasında Kürtlerin yeri ne olacak konusunda ABD'nin tutumu net değildir. Bu açıdan ABD'nin Ortadoğu politikasında olduğu gibi Kürt politikasında da çok pragmatik, çıkarcı, özellikle de Türkiye ile ilişkileri çerçevesinde tutarlı olmayan bir politika izlediğini söylemek mümkündür.

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2016, 17:57
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48