Bedii ve 919 İhvan üyesi Minye'de yargılanacak

Müslüman Kardeşler Mürşidi Muhammed Bedii’nin de araalarında olduğu 919 kişi Minye Ceza Mahkemesi’ne sevk edildi

Bedii ve 919 İhvan üyesi Minye'de yargılanacak

İslam Osmanoğlu/ Dünya Bülteni - Kahire

Mısır Başsavcısı Hişam Bereket, 919 İhvan destekçisini daha Minye Ceza Mahkemesi’ne sevketmeyi kararlaştırdı. Sanıklar Rabia ve Nahda Meydanları’nın polis tarafından boşaltılmasının ardından şiddet eylemleri düzenlemek, adam öldürmek, adam öldürmeye teşvik, devlet binalarına saldırmak ve kurumları ateşe vermekle suçlanıyor.

Müslüman Kardeşler Mürşidi Muhammed Bedii’nin isminin de dava dosyasındaki sanıkların arasında yer aldığı belirtildi. Bedii, Minye’nin Adve ilçesinde ve Veternerlik Fakültesi’nde Rabia ve Nahda Meydanları’nın boşaltımasının ardından çıkan olaylardan sorumlu tutuluyor. Savcılık, İhvan Murşidi Muhammed Bedii’yi söz konusu suçları işlemeye halkı teşvik etmekle suçlanıyor. Bu davadan 204 kişi yargılanacak.

Başsavcı, Minye’nin Samalut ilçesinde 14 Ağustos 2014 tarihinde meydana gelen olaylardan sonra ise, 715 kişinin Minye’de yargılanmasına karar verdi. Bu davada da Muhammed Bedii başta olmak üzere İhvan yöneticileri de yargılanacak.

Savcılık, sanıkları ülke yasalarına aykırı olarak kurulan ve hedefinde terör ve anarşi çıkarmak olan  bir camaate üye olmakla suçluyor. Sanıklar ayrıca  6 kişiyi kasten öldürmek ve 15 kişinin de ölümüne sebep olmaktan yargılanacak.   

Sanıkların söz konusu suçu işlediklerine dair savcılığın elinde sesli görüntülü deliller olduğu iddia ediliyor.

Minye Ceza Mahkemesi daha önce 529 İhvan taraftarının idamına karar vermişti.

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2014, 11:46
banner53
YORUM EKLE

banner39