Belçikalı validen 'sığınmacıları aç bırakın' çağrısı

Belçika'nın Batı Flandre valisi Carl Decaluwe halkı yasadışı sığınmacılara yardım etmemeye çağırdı. Decaluwe sığınmacılara özellikle yiyecek verilmemesini talep etti. Belçika İçişleri Bakanı Francken de geçtiğimiz hafta "sığınmacılar denize dökülmeli" açıklaması yapmıştı.

Belçikalı validen 'sığınmacıları aç bırakın' çağrısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Belçika basınına göre Batı Flandre valisi Carl Decaluwe, polisin pazar gecesi bir limanda 40 yasa dışı sığınmacıyı yakaladığını belirterek bu tür operasyonları destekledi.

Böylece Belçika'da, Fransa'nın Calais bölgesindeki gibi bir kamp kurulmasının önüne geçildiğini savunan Decaluwe halktan sığınmacılara yardım etmemesini, özellikle de yiyecek vermemesini istedi.

Vali Decaluwe, "Yardım ederseniz daha fazlası gelecektir" ifadesini kullandı.

Batı Flandre valisi Carl Decaluwe'nin bu çağrısına tekpi gösteren bir papaz, "Valinin söyledikleri karşısında şaşkına döndüm. İnsanları kendi başlarına tek edemezsiniz. Eğer onlara yiyecek vermezsek, daha çok sorun yaşanır" dedi.

Avrupa sığınmacı politikası nedeniyle uzun süredir eleştirilirken, bazı ülkelerdeki ilginç çıkışlar da dikkati çekiyor.

Belçika İçişleri Bakanı Theo Francken de geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, "Sığınmacılar denize dökülmeli. Boğulmaları umurumda değil" açıklaması yapmıştı.

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2016, 15:12
banner53
YORUM EKLE

banner39