Belucistan meselesinin çözümü için ortak adım

Pakistanlı liderler Belucistan bölgesinde istikrar ve barışın sağlanması için ortak adım atma kararı aldı, liderler bölgede barışın temininden sonra en büyük sorunun işsizlik olduğunu belirtiyor

Belucistan meselesinin çözümü için ortak adım

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Hükümet ve Ordu, Belucistan meselesinin çözümü için yerel yönetim ve liderlerle işbirliği içerisinde.

Emekli General Nasır Han Cancua, Belucistan meselesinde çözüme ulaşmak için görüşmelerin sürdüğünü belirtti. Salı günü, bölgenin önde gelen isimlerine ve siyasilere hitap eden Cancua, ordunun bölgede barışı tesis etmek üzere yerel hükümetle işbirliğine gittiğini belirtti.
 
 
Belucistan bölgesinin adısık sık bombalı ve silahlı saldırılarla anılıyordu. Diğer taraftan bölgedeki istikrarsızlık yüzünden, Pakistan Başbakanı Navaz Şerif Belucistan eyalet yönetimini göreven almıştı. Bölgede istikrarsızlığın hakim olduğu biliniyor. Pakistan hükümetinin Taliban'la müzakere masasına oturmasının ardından, Belucistan bölgesinde yaşanan şiddet olaylarında da önemli bir azalma görülmüştü. 
 
Çin’le yapılan anlaşma sonrasında Gwadar Limanı’nı da içeren birçok projenin uygulanması konusuna da değinen Cancua, Belucistan halkının hem bölgeyi kalkındıracak hem de genç nüfus için iş olanağı yaratacak bu projelere sahip çıkacağını ve barış karşıtı gruplara prim vermeyeceği konusunda güveninin tam olduğunu vurguladı.
Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2014, 13:02
banner53
YORUM EKLE

banner39