Beşar Esad'ın köyü düşmek üzere

Suriye-Türkiye sınırına yakın bölgede bulunan Keseb kasabasında rejim güçleri ile muhalifler arasındaki çatışmalar devam ediyor, Keseb büyük ölçüde muhaliflerin kontrolünde, Keseb Esad'ın köyünün de bulunduğu Lazkiye'nin kontrolü için önemli bir bölge

Beşar Esad'ın köyü düşmek üzere

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Muhaliflerle rejim güçleri arasındaki çatışmalar Lazkiye’nin Bayırbucak Türkmen bölgesi kırsalında sürüyor. Lazkiye Suriye rejimi için önemli bir bölge olarak biliniyor. Suriye rejiminin lideri Beşar Esad'ın köyü olan Kardaha da Lazkiye'de bulunuyor. Lazkiye'nin düşmesi, başkent Şam'ın düşmesi kadar önemli görülüyor. 

Muhaliflerle rejim birlikleri arasında Lazkiye’nin Keseb kasabası ve Bayırbucak Türkmen bölgesinde yaşanan çatışmalar 6. gününde de devam ediyor. Keseb kasabası ile sınır kapısını ele geçiren muhalifler dün de bölgeye hakim stratejik öneme sahip Kırkbeş tepesini (Burç Hamsevi Erbain) ele geçirdiğini duyurmuştu.

Sabah erken saatlerde yeniden başlayan çatışmalar, Bayırbucak Türkmen bölgesinde rejimin kontrolündeki Maaf dağı ve Bağcağız köyü çevresinde yoğunlaştı.

Patlama sesleri zaman zaman Yayladağı ilçesinden duyulurken muhaliflerin eline geçen Keseb kasabasının sakin olduğu gözlendi. Muhaliflerin Keseb kasabasında ele geçirdikleri karakollara "Tevhid" bayrağı astıkları görüldü. 

TÜRKMEN KOMUTAN HAYATINI KAYBETTİ

Bölgedeki çatışmalar tüm şiddetiyle sürerken gece saatlerinden itibaren 8 yaralı daha Yayladağı sınırından Türkiye’ye getirildi. Yaralılardan biri tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Bayırbucak Türkmen Tugayı birliklerinden Hazreti Mustafa Bölüğü Komutanı Abu Reşat Abdullah’ın da Kırkbeş tepesine yapılan saldırıda hayatını kaybettiği öğrenildi.  

Öte yandan İdlib kentinden Esed rejimine desteğe gelen askeri konvoya Cebeli Zeviye bölgesinde muhaliflerin saldırı düzenlediği, saldırıda çok sayıda aracın zarar gördüğü iddia edildi.

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2014, 12:55
banner53
YORUM EKLE

banner39