banner39

Beşşar'lar Beşir oluyor

Suriye'de Beşşar Esad'ın yaptığı katliamlar sebebiyle onunla aynı adı taşımak istemeyen Suriyeliler isimlerini değiştiriyor...

Ortadoğu 04.04.2012, 09:29 04.04.2012, 12:00
Beşşar'lar Beşir oluyor

Yaşanan vahşetin küçük tanıkları çocuklar, vahşete izin veren kişi olarak tanımladıkları Beşşar Esad'ın ismini artık taşımak istemiyor. Devlet başkanları Beşar Esed'in ismini verdikleri çocuklarının, kendi kararları doğrultusunda bu ismi taşımak istememelerini anlayışla karşılayan aileler, evlatlarını 'Beşir' adıyla çağırıyor.

Suriye'de yaşanan iç karışıklığın vahşet sahnelerine tanık olan çocuklar, kendilerine kucak açan Türkiye'de gördükleri vahşeti unutmaya çalışıyor. Yaşanan çatışma ortamından kaçan aileler çocuklarını, eğitimin yarım kalmaması için sadece Suriyeli öğretmenlerin eğitim verdiği okula gönderiyor. 150'den fazla Suriyeli öğrencinin eğitim gördüğü okulda 15 kadar öğrenci, şu günlerde kimliklerinde bulunan isimlerinden farklı isimler kullanıyor.

'Beşar' isimli çocuklar, artık hem okuldaki arkadaşları hem de aileleri tarafından 'Beşir' ismiyle çağırılıyor. Çocuklar, bu isim değişikliğini kabullenmiş durumda. 5 yaşındaki minik Beşar, yaşına rağmen ismini kendisi değiştirmek istemiş. Suriye'de gördüklerinden etkilenen minik Beşar, kendi isteği ile ismini Beşir olarak değiştirmiş. "Senin adın ne? Beşar mı?" sorusuna "Beşar yalancı. Ben Beşir" sözleriyle cevap veren minik Beşar, soruların ardından hemen şu sloganı söylemeye başlıyor "Suriye Özgürlük ve Allah ve Sadece Allah."

Suriye'de yaşanan iç karışıklığın şiddetini artırdığı günlerde, ailesi ile birlikte Türkiye'ye gelen Samir ailesi, çocuklarını, eğitimlerinin yarım kalmaması için sadece Suriyeli öğretmenlerin eğitim verdiği okula göndermeyi tercih etmiş. Anne Rabia Samir, vatanlarında yaşanan katliama çocuklarının daha fazla tanık olmaması için Türkiye'ye geldiklerini, ancak minik Beşar'ın gördüklerinden ve konuşulanlardan çok fazla etkilendiğini söyledi.

Oğlunun 'Beşar' ismini duyduğunda "Beşar yalancı. Ben Beşar değilim Beşir'im" demeye başlamasıyla kendilerinin de Beşir ismine alıştığını söyleyen Anne Rabia Samir, "Oğlum, duyduklarından ve gördüklerinden adeta tiksindi. Beşar ismini artık kullanmak istemiyor. Bana Beşir deyin diyor. Okulda Beşar isimli diğer arkadaşları da aynı tepkiyi veriyor. Biz de oğlumuza destek veriyoruz. Onun adı bundan sonra Beşar değil Beşir." diye konuştu.

MİNİK BEŞİR SLOGAN ATIYOR ŞARKI SÖYLÜYOR

Minik Beşar, değişen Beşir ismine o kadar alışmış ki kendisine uzatılan mikrofona hemen şarkı söylemeye başlıyor. Beşir, minik ellerini yumruk yaparak, "Suriye, Özgürlük ve Allah ve sadece Allah" derken, yaşına rağmen bir de şarkı söylüyor. Beşir, parçasında Suriye Devlet Başkanı adaşı Beşar Esed'e "Çocukları neden öldürüyorsun?" diye soruyor.

Minik Beşir, şarkısının devamında ise şunları şöylüyor: "İçimizden biri olarak sen Beşar çocukları öldürüyorsun. Çiçeklerin yeni olgunlaştığı yaştayız ve sen bizi öldürüyorsun. Yazıklar olsun. Yazıklar olsun."

Kaynak: Cihan

banner53
Yorumlar (0)
17
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?