banner15

Beyaz Baretliler'den uluslararası topluma çağrı

Suriye'de faaliyet gösteren Beyaz Baretlilerden yapılan açıklamada, "Uluslararası topluma kalan 100 bin kişi için Halep'in dışına güvenli koridor sağlanması çağrısı yapıyoruz" denildi

Beyaz Baretliler'den uluslararası topluma çağrı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye'de faaliyet gösteren ve gönüllülerden oluşan Beyaz Baretliler sivil toplum kuruluşu, uluslararası topluma Halep'in doğusundaki sivillerin tahliyesi için çağrı yaptı.

Suriye'de insani yardım çalışmaları yürüten Beyaz Baretliler, Twitter'dan yaptıkları açıklamada, "Yazdığımız gibi bombalar atılıyor. İnsani yardım gönüllülerimiz, yer altı hastanelerinde ameliyatlar yaparak enkaz altında kalan aileleri kurtararak ve Esed rejimi ile müttefiki Rusya tarafından günlük olarak işlenen savaş suçlarını belgeleyip hayatını tehlikeye atarak Halep'teki halkın hayatını kurtarmak için yıllardır çalışıyor. Daha fazlasını yapamayız." ifadelerini kullandı.

5 KİLOMETRELİK ALANA SIKIŞMIŞ 100 BİN SİVİL VAR

Bombalar ve mermilerin aralıksız yağdığı 5 kilometrekarelik alana sıkışmış 100 bin sivilin yanında bulunduklarını belirten Beyaz Baretliler, tek bir binaya 500'den fazla kişinin sığındığını ve insanların günlerdir yer altında olduğunu vurguladı.

"24 SAAT İÇİNDE HEPİMİZ TAHLİYE EDİLEBİLİRİZ"

Beyaz Baretliler gönüllülerinden Keş Malek'in imzasıyla yayımlanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Uluslararası topluma kalan 100 bin kişi için Halep'in dışına güvenli koridor sağlanması çağrısı yapıyoruz. Birleşmiş Milletlerin, bizi Halep'in 4 kilometre batısında güvenliğe ulaştırmak için bir planı olduğunu biliyoruz. Buraya gönderilecek birkaç düzine otobüs ve kamyonla 24 saat içinde hepimiz tahliye edilebiliriz. Bunun için hem BM çalışanlarının hem de bizim güvenliğimiz garanti altına alınmalı."

Beyaz Baretliler, Halep'te kalmaları durumunda hayatlarının tehlike altında olduğuna dikkati çektikleri açıklamada şunları kaydetti:

"Erkekler ortadan kaybolduğu ve sivillere destek olduğu bilinen herkes tutuklanıp infaz edildiği için kadınlar kamplara götürülebilir. Binlerce erkeğin tutuklandığını gördük. Beyaz Baretliler'in birçok gönüllüsü, doktor, hemşire ve yardımsever, rejimin Halep'e düzenlediği acımasız saldırılarda hedef alındı veya öldürüldü. Rejim, 5 yıldır bizi öldürmeye çalışıyor. Lütfen onlara bu şansı vermeyin. Dünyanın en güçlü ülkelerinin, 100 bin kişiyi 4 kilometre ilerideki nispeten güvenli yere bir türlü tahliye edememesine inanamıyoruz."

Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2016, 12:54
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48