banner39

Beyaz Saray'dan 'İran'a yaptırım' açıklaması

Beyaz Saray İran'a yaptırımların uzatılacağını ancak bunun nükleer anlaşmayı etkilemeyeceğini açıkladı

Ortadoğu 15.12.2016, 17:18 15.12.2016, 17:18
Beyaz Saray'dan 'İran'a yaptırım' açıklaması

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD’nin İran’a uyguladığı yaptırımların 10 yıl uzatılmasını öngören yasal düzenlemenin, Başkan Barack Obama’nın imzası gerekmeden yasalaşacağı ancak İran’ın nükleer programını kısıtlayan uluslararası anlaşmanın uygulanmasına engel olmayacağı açıklandı.

Beyaz Saray’dan bugün yapılan yazılı açıklamada, "İran yaptırımlar yasasının uzatılması, gerekli olmasa da, Ortak Kapsamlı Eylem Planı (JCPOA) anlaşması ile uyumlu. Uzun süredir benimsediğimiz pozisyonumuza uygun olarak, İran yaptırımlar yasası Başkan’ın (Obama) imzası olmadan da yasalaşacaktır" denildi.

ABD Kongresi, İran’a uygulanan bazı yaptırımların süresinin uzatılmasına, JCPOA anlaşmasıyla kaldırılan bazı kısıtlamaların da yeniden devreye sokulmasına imkan sağlayan düzenlemeyi geçen ay kabul etmişti. Karara tepki gösteren İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, nükleer güçle çalışan gemiler yapılması için İranlı bilim adamalarına emir verdiğini açıklamıştı. Beyaz Saray ise bu gemi inşaalarının nükleer anlaşmanın ihlali anlamına gelmeyeceğini belirtmişti.

banner53
Yorumlar (0)
11
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?