banner15

Beyrut'ta saldırıların bilançosu büyüyor

Lübnan'da Hizbullah'ın kalesi olarak bilinen bölgeye düzenlenen iki patlamada ölenlerin sayısı 43'e yükseldi

Beyrut'ta saldırıların bilançosu büyüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta meydana gelen iki patlamada ölenlerin sayısının 43'e, yaralıların ise 239'a yükseldiği bildirildi.

Lübnan Kızılhaçından alınan bilgiye göre, Beyrut'un güneyinde ''Hizbullah'ın kalesi'' olarak bilinen Dahiye'deki iki patlamada yaşamını yitirenlerin sayısı 43'e çıktı. Patlamalarda 239 kişi yaralandı.

Saldırıları IŞİD üstlenmişti.

SALDIRILARA KINAMALAR

Ürdün resmi haber ajansı Petra'da yer alan habere göre, Ürdün Hükümet Sözcüsü ve Medyadan Sorumlu Devlet Bakanı Muhammed Mumani, Lübnan hükümeti ve saldırıda yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı dileklerini iletti.

Mumani, kaynağı ve hedefi ne olursa olsun her türlü terör eylemini şiddetle kınadıklarını belirterek, Ürdün'ün her zaman ve durumda Lübnan hükümeti ile halkının yanında yer alacağını söyledi. Ürdün Dışişleri Bakanı Nasır Cevde de sosyal paylaşım sitesindeki hesabından yaptığı açıklamada, Lübnan'da yaşananlar karşısındaki üzüntüsünü ifade etti.

Mısır Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Beyrut’ta meydana gelen patlamalar kınandı. Açıklamada, "Mısır, güvenlik ve istikrarını bozmayı hedefleyen aşırıcılık ve terörizm güçleriyle kritik bir dönem geçiren kardeş Lübnan devletinin yanındadır" ifadesi kullanılarak, hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı, yaralılara da acil şifa dileklerinde bulunuldu. 

"LÜBNAN BÖLGESEL ÇATIŞMALARA DAHİL OLMASINDAN KAÇINILMALI"

Mısır'da El-Ezher Üniversitesi Şeyhi Ahmet et-Tayyib de yaptığı yazılı açıklamada, tüm mezhep ve bileşenleri ile Lübnan halkına, vatan topraklarının birliğini hedef alan komplolar karşısında tek vücut olmaları çağrısında bulunarak, "Dini ve milli önde gelen şahsiyetler ile kanaat önderleri, akıl ve hikmetin sesine öncelik vermeli, Lübnan'ın bölgesel çatışmalara dahil olmasından kaçınılmalı" değerlendirmesinde bulundu. 

Hamas'tan yapılan yazılı açıklamada, vatandaşların canı, güvenliği ve ülkenin istikrarını hedef alan saldırılar kınandı. 

LÜBNAN'DA TÜM KESİMLERDEN KINAMA

Başbakan Temmam Selam, yazılı açıklamasında, "Bu korkak eylemin hiçbir mantıkla veya başlık altında açıklanamaz" ifadesine yer verdi. Selam, halkı, ülkeye yönelik fitne planlarına karşı daha uyanık olmaya, birliğe ve dayanışmaya çağırdı.

Müstakbel Hareketi lideri Saad Hariri de Twitter hesabında yaptığı açıklamada, sivilleri hedef almanın, aşağılık ve gerekçesi olmayan bir suç olduğunu kaydetti.

Hariri, "Kendi adıma ve Müstakbel Hareketi adına Burc el-Baracne'deki terörist saldırıyı kınıyorum" yorumunu yaptı.

Öte yandan, Hizbullah'ın meclisteki grubundan milletvekili Hüseyin Halil, olay yerinde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, bu saldırıyı gerçekleştirenlerin insan olamayacağını belirterek, "IŞİD ve kardeşlerinin bu saldırıyı üstlenmesi uzak bir ihtimal değil" dedi.

Dürzi lider Velid Canbolat, 2 terörist saldırının masumları hedef aldığını kaydederek, ülkenin içinden geçtiği bu zor dönemde safların sıkılaştırılması, anlaşmazlıkların ve siyasi çekişmelerin bir kenara bırakılması gerektiğini dile getirdi.

Ulusal Özgürlük Hareketi Partisi Genel Başkanı Mişel Avn, Lübnanlıların öz güvenle mücadele ederek kötülükleri yeneceklerini ifade etti.

"İSTİKRAR SURİYE'DEN ÇEKİLMEKLE OLUR"

14 Mart Hareketi'nden yapılan yazılı açıklamada, istikrarın Suriye'deki olaylardan çekilmekle olacağı bildirilerek, Hizbullah güçlerinin Suriye'deki çatışmalara katılmasına işaret edildi.

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2015, 07:45
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35