banner39

Beyrut'un orta yeri camii-FOTO-VİDEO

LÜbnan'ın en büyük mâbedi olan Beyrut'un merkezindeki Muhammed-ül Emin Camii, Sultanahmed Camii'nden ilham alınarak inşaa edilmişti

Ortadoğu 13.09.2013, 17:23 13.09.2013, 17:44
Beyrut'un orta yeri camii-FOTO-VİDEO

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Lübnan'ın başkenti Beyrut'un orta yerinde yükselen mavi kubbeli Muhammed-ül Emin Camii, tabiatı incitmeden inşaa edilen Osmanlı mimarisinden izler taşıyor.

Camideki bir diğer Osmanlı numûnesi ise, yanı başındaki tekkedir. İbadethanenin arsası, 1853 yılında Sultan Abdülmecid Han tarafından, dönemin Beyrut'unun önemli din adamlarından Sufi Muhammed Abdülnasır'a hediye edildi. Abdülnasır da kendisine hediye edilen bu araziye bir tekke kurdu. İç savaş yüzünden büyük zarar gören tekkenin 2002 yılında camiye dönüştürülmesine karar verildi.

İnşaata ilk taşı koyan Refik Harirî, caminin açılışını göremeden 2005 yılında uğradığı suikast sonucu hayatını kaybetti. Mabedin açılışını göremeden vefat eden Hariri, ibadethanenin hemen yan tarafına defnedildi. 5 bin kişi kapasiteli Muhammed-ül Emin Camii, Lübnan'ın en büyük camisidir. İbadethanenin büyük kubbesi ve etrafındaki küçük kubbeler, Mimar Sinan tarzının göstergesidir.

Muhammed-ül Emin Camisi, adeta bir Osmanlı mescididir. Caminin içini süsleyen çiniler, Kütahya'da yapılırken, halıları da Türkiye'den getirilmiştir. Muhammed-ül Emin Camisi, 400 sene boyunca Osmanlı'nın hâkimiyetinde kalan Lübnan'da Devlet-i Âliye'nin etkisinin hâlâ sürdüğünü gösteren en büyük delildir.

Yorumlar (0)
19
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?