Bin Ladin'in şirketinde işten çıkarmalar devam ediyor

Suudi Arabistan'ın en büyük inşaat firması Bin Ladin, işten çıkardığı çalışan sayısının 69 bini bulduğunu açıkladı.

Bin Ladin'in şirketinde işten çıkarmalar devam ediyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suudi Arabistan'ın en büyük inşaat firması Bin Ladin, işten çıkardığı çalışan sayısının 69 bini bulduğunu açıkladı.

Kaide'nin operasyonla öldürüldüğü iddia edilen lideri Usame bin Ladin'in babası tarafından kurulmuş olan Bin Ladin şirketinden yapılan yazılı açıklamada, daha önce ülkeden gönderilen 55 bin işçiye 14 bin işçinin daha eklenmesiyle işten çıkarılanların sayısının 69 bine ulaştığı belirtildi.

Suudi Arabistan Çalışma ve Sosyal İşler Bakanlığı'nın müdahalesiyle 10 bin işçinin gecikmiş haklarının ödendiği kaydedilen açıklamada, firma tarafından yapımı devam eden projelerin ay sonu itibarıyla sona ermesinin beklendiği ifade edildi.

Bin Ladin şirketinin alacaklarını tahsil etmesinin ardından ödemelerinde gecikme yaşanan diğer işçilerin hak edişlerinin de ödeneceği aktarılan açıklamada, 20 bin işçinin ise geciken ödemeler nedeniyle istifa ettiği aktarıldı.

Mekke'deki vinç kazası sonrası yaşadığı ekonomik krizden dolayı firma bünyesindeki işten çıkarmaların devam edeceği belirtildi. Suudi Arabistan Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı Mefrec el-Hakbani, 6 aydır maaş alamayan Bin Ladin şirketi çalışanlarının bu sorununu çözeceklerini açıklamıştı.

Mekke'deki vinç kazası sonrası şirketin yeni ihalelere girmesinin yasaklanması ve yaptığı projelerin durdurulması nedeniyle zor günler geçirdiği aktarılarak, 85 yıllık inşaat şirketinin 77 bin çalışanını işten çıkardığı iddia edilmişti.

Mekke'de Harem'i genişletme projesi çalışmaları kapsamında Eylül 2015'te yaşanan vinç kazasında 109 kişi hayatını kaybetmişti. Olaydan sonra soruşturma açılmış ve dava sonuçlanana kadar Bin Ladin şirketinin yeni ihalelere girmesi ve yöneticilerinin yurtdışına çıkması yasaklanmıştı. Söz konusu yasak Kraliyet Divanı tarafından kaldırılmıştı.

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2016, 12:25
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35