banner39

Bingazi'de çatışmalar: 18 ölü

Haftar yanlısı gruplar ile "devrimci güçler" arasında, Bingazi'de çıkan çatışmada 18 kişi öldü, çok sayıda kişi yaralandı

Ortadoğu 02.06.2014, 14:13 02.06.2014, 16:12
Bingazi'de çatışmalar: 18 ölü

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Libya'nın Bingazi kentinde ordu birlikleriyle çatışan emekli Tuğgeneral Halife Haftar yanlıları ile "devrimci güçler" arasında çıkan çatışmada, 18 kişinin öldüğü, çok sayıda kişinin yaralandığı bildirildi.

Libya emniyeti kaynaklarından alınan bilgiye göre, bazı "devrimci güçler" tarafından desteklenen Ensaru'ş Şeria birlikleriyle, daha önce Haftar'a bağlılıklarını ilan eden Bingazi'nin Tabalino beldesindeki "Saika 21" birliği arasındaki silahlı çatışma, sabahın erken saatlerinde başladı.

Bingazi'deki el-Cele el-Havadis Hastanesi basın sorumlusu Fadya el-Bergusi, Tabalino beldesinde silahlı çatışmaların yaşandığını belirterek, "Orduya bağlı Saika 21 birliğine ait 5 askerin cenazesi ve 11 kişi de yaralı olarak hastaneye getirildi" dedi.   

Öte yandan el-Heveri Hastanesi yetkilisi Hani el-Uraybi de çatışmalar sırasında atılan roketlerden birinin Bingazi Sağlık Müdürü Fethi el-Hicani'nin Tabalino'daki evine isabet ettiğini, olayda Hicani'nin bir oğlunun hayatını kaybettiği ve bir oğlunun da yaralandığını söyledi.

BİNGAZİ'DE LİSE BİTİRME SINAVLARI ERTELENDİ

Öte yandan Libya Milli Eğitim Bakanlığı, bugün ülke genelinde yapılacak lise bitirme sınavlarının güvenlik nedeniyle Bingazi'de ertelendiğini duyurdu.

Bakanlık Sınav İdaresi Genel Müdürü Abdusselam bin Suud, yaptığı yazılı açıklamada, bugün yapılması planlanan lise bitirme sınavlarının Bingazi dışındaki diğer kentlerde gerçekleşeceğini, Bingazi'deki öğrenciler için ise daha sonra yeni bir tarih belirleneceğini kaydetti.

Tuğgeneral Halife Haftar, çeşitli suçlamalarda bulunduğu Bingazi'deki devrimci gruplara karşı, 15 Mayıs'ta "Onur Savaşı" başlattığını duyurmu, Milli Genel Kongre ve Geçiş Hükümeti, bu durumu, "darbe girişimi" olarak tanımlamıştı. Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır yönetiminin Haftar'i desteklediği  yönündeki iddiaların ardından Zintan merkezli milis güçler ve Libya Hava Kuvvetlerindeki bazı birlikle ile devrik lider Muammer Kaddafi yanlıları da Haftar birliklerine katıldıklarını açıklamıştı.

Kaddafi rejimine karşı mücadele eden ve merkezi geçiş hükümetine bağlılıklarını bildiren "devrimci güçler" ile Derne merkezli Ensar'uş Şeria milisleri ise "darbe yanlısı" güçlerle çatışıyor.

Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?