banner15

Bir günde 10 bin kişi Halep'i terketti

Suriye'de rejime bağlı güçler Halep'te ilerleyişini sürdürüyor. Son olarak muhaliflerin denetimindeki Şeyh Said mahallesi rejimin eline geçti. Rusya, 728 muhalif ve 13 binden fazla sivilin rejim tarafından kuşatılan bölgelerden çıktığını açıkladı. 10 bin sivil ise bölgeyi terk etti

Bir günde 10 bin kişi Halep'i terketti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), rejimin muhaliflerin denetimindeki Şeyh Said bölgesini ele geçirdiğini duyurdu. Gözlemevi'ne göre muhalifler bu kayıpla beraber denetimleri altındaki toprakların yüzde 90'ını rejime kaptırmış oldu.

Rejimin haber ajansı SANA, Şeyh Said bölgesinden sabahın erken saatlerinde 3 bin 500 kişinin çıktığını ifade etti. Reuters’e konuşan bir rejim yetkilisi, “Şeyh Said bölgesini tamamen ele geçirdik. Bu bölge çok önemli. Çünkü, Amiriye bölgesine girişimizi kolaylaştırıyor ve Halep-Ramuse yolunun güvenliğini sağlıyor” dedi.

Rus haber ajansı RIA’ya göre, Rusya Savunma Bakanlığı son 24 saatte kuşatılmış Halep’ten 13 bin 346 sivilin çıktığını, 728 muhalifin ise teslim olduğunu söyledi.

YOĞUN BOMBARDIMAN

Reuters'e göre, doğu Halep'te son günlerin en şiddetli bombardımanları yaşanıyor. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, muhaliflerin denetimindeki bölgelerde hâlâ on binlerce sivilin olduğunu belirtiyor. Gözlemevine göre, siviller sürekli değişen cephe hatları arasında mahsur durumda. Temel gıda maddelerine bile ulaşamayan siviller rejimin bombardımanına maruz kalıyor.

ABD VE RUSYA HALEP'İ GÖRÜŞÜYOR

ABD ile Rusya ise Halep'ten çıkışlar konusunda bir anlaşma üzerinde çalışıyor. Al Jazeera, Doğu Halep’teki muhaliflere güvenli çıkış sağlamak amacıyla ABD ile Rusya tarafından hazırlanan mutabakat tasarısına ulaştı. Tasarıya göre bölgede kalma ya da çıkma konusunda siviller kendi istekleri doğrultusunda hareket edecek. Rejimin kuşatması altında doğu Halep’ten çıkması zorunlu olan muhaliflerin ise 10 Aralık’tan itibaren tahliye edilmeye başlaması öngörülüyor. Muhalifler hafif silahlarıyla İdlib ya da Kuzey Halep kırsalına (Fırat Kalkanı Harekâtı bölgesi) çıkışına izin verilecek.

El Kaide ile bağlantısını kopardıktan sonra adını Şam’ın Fethi Cephesi olarak değiştiren Nusra Cephesi’nin savaşçıları ise Kuzey Halep’e değil sadece İdlib’e tahliye edilebilecek.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı, Washington ile bu konuda henüz bir anlaşmaya varılmadığını söyledi.

Suriye’de Mart 2011’de başlayan ve 5 buçuk yılını geride bırakan savaşta 300 bin sivilin öldüğü tahmin ediliyor. Suriye nüfusunun yarısından fazla evsiz kaldı.

SON 24 SAATTE 10 BİN KİŞİ KAÇTI

Suriye hükümetinin kontrolünde bulunan Halep'ten son 24 saat içinde 10 binden fazla sivilin kaçtığı açıklandı.

Büyük çatışmaların yaşandığı Halep'in doğu kısmından son 24 saat içinde kaçanlarla birlikte Kasım ayı ortalarından bu yana toplam 130 bin kişinin bölgeyi terkettiği bildirildi.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, bu sabah itibariyle hükümet yanlısı güçlerin muhaliflerin elinde bulunan bölgenin yüzde 90'ını kontrol altına aldığını açıkladı.

Suriye hükümetinden yapılan açıklamada, "Son 24 saat içinde Suriye ordusu, Halep'in doğu kesimlerinin dörtte üçünü özgürleştirdi. Bunun sonucunda Halep'in yüzde 95'inden fazlası ordunun kontrolüne geçti. Kentin doğusunda militanların kalmaya devam ettiği alanların toplamı 10 kilometrekareden daha az" denildi.

Açıklamada Halep'i özgürleştirme operasyonuna başlandığından bu yana 40 binden fazlası çocuk 100 bini aşkın sivilin kentten tahliye edildiği bilgisi de paylaşıldı. 5100 sivilin ise teröristlerden kurtarılan bölgelerde yer alan evlerine döndüğü kaydedildi.

Rusya'nın Suriye'deki ateşkes izleme merkezi, Halep'i özgürleştirme operasyonlarına başlandığı tarihten bu yana 2200'den fazla militanın silah bıraktığını da bildirdi. Merkez, teslim olan militanlardan 2137'sinin Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın kararıyla affedildiğini de aktardı.

Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2016, 17:35
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48