Bir günde 108 ton altın transfer edildi

İran doğalgaz karşılığı Türkiye'den aldığı parayı altına çevirip transfer edince İstanbuL'dan bir günde 108 ton yani 5,6 milyar dolarlık altın transfer edildi

Bir günde 108 ton altın transfer edildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Atatürk Havalimanı Yolcu Terminali'nden bir günde 108 ton yani 5.6 milyar dolarlık altın transfer edildi. İran'ın başkenti Tahran'a götürüldüğü bildiriliyor.

Vatan Gazetesi'nden Ufuk şanlı'nın haberine göre bir günde Atatürk Havalimanı'ndan 5,6 milyar dolarlık altın İran'a götürüldü. Bu oran cumhuriyet tarihinin en büyük transferi oldu.

İran'a altın ihracatıyla ilgili CHP Milletvekili Aykut Erdoğdu'nun verdiği soru önergesi ilginç bir bilginin ortaya çıkmasını sağladı. Erdoğdu'nun sorularına cevap veren Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Türkiye'den ihraç edilen altınların havalimanı ve ülke bazında dağılımını paylaştı.

6.4 MİLYARLIK ALTIN İHRACATI

Bu verilere göre Türkiye'nin altın ihracatı 2008-2012 döneminde yüzde 273 artışla 5 milyar 210 dolardan 19 milyar 447 milyon dolara fırladı. Bu artışın en önemli nedeni ise İran'a yapılan altın ihracatıydı. 2008 yılında 30 bin dolar altın ihracatı ertesi sene 83 bin dolara yükseldi. 2010 yılında 82 milyon 686 bin dolara ulaşan altın ihracatı bir sonraki yılda bir miktar geriledi ve 57 milyon 500 bin dolara düştü. Asıl dikkat çekici patlama ise 2012'de yaşandı.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı verilerine göre İstanbul Atatürk Havalimanı Yolcu Salonu'ndan bir günde 5.6 milyar dolarlık altın transfer edildi. Cumhuriyet tarihinin en büyük transferi olarak kayıtlara geçen bu ihracatın hangi gün ve saat yapıldığı ise açıklanmadı. Bakanlık verilerine göre geçtiğimiz yıl toplam 19 milyar 447 milyon dolarlık altın ihraç edildi. Bunun yüzde 33'ü yani üçte biri İran'a yapıldı. İran'a geçtiğimiz yıl sınır kapıları ve gümrüklerden toplam 6 milyar 433 milyon dolarlık altın ihraç edildi.

Türkiye ile İran ticaretinin bu denli hızlı artmasının nedeni Tahran yönetimini hedef alan uluslararası yaptırımlar. Yılda 12 milyar dolarlık petrol ve doğalgaz satan İran, bunun parasını uluslararası bankacılık sistemi üzerinden transfer edemiyor. Bu nedenle bir ödeme aracı olarak altın kullanılıyor.

BABACAN DA AÇIKLAMIŞTI

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, daha önce yaptığı açıklamalarda bu konuda şunları söylemişti:

"Türkiye olarak İran'dan aldığımız gazın parasını biz TL olarak İran'ın Türkiye'deki hesabına yatırıyoruz. Dolayısıyla İran bunu döviz olarak kendi ülkesine götüremeyince, o TL'yi kendi hesabından çekiyor, altın alıyor piyasadan.

Altını kendi ülkesine götürüyor. Bunu nasıl götürüyor bilmiyorum ama işin özü bu. Oraya altın ihracatı aslında bizim doğalgazı almak için ödediğimiz karşılık gibi bir şey oluyor."

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2013, 11:04
banner53
YORUM EKLE

banner39