banner15

Bir zamanlar Mısır'ın ilk cumhurbaşkanının oğluydu...

Mısır'ın ilk cumhurbaşkanı Muhammed Necib'in oğlu gündüzleri bir firmada geceleri ise takside çalışıyor

Bir zamanlar Mısır'ın ilk cumhurbaşkanının oğluydu...

Ali Murat Karakış / Dünya Bülteni - Kahire

Mısır'ın ilk cumhurbaşkanı Muhammed Necib'in hayatta kalan son oğlu Yusuf gündüzleri bir firmada, geri kalan vaktinde ise taksicilik yaparak hayatını kazanmaya çalışıyor.

Suudi Arabistan Okaz Gazetesi, Necib'in oğlunun maddi durumunun çok kötü olduğunu 'Mukavilun el Arab' şirketinde çalıştığını, maaşının yetmediği için geceleri de taksicilik yaptığını yazdı. Bu haber üzerine Mısır gazeteleri konuyu gündeme taşıdı.

Yusuf Muhammed Necib'e maaş bağlanmasını isteyen Mısır medyası, bunun babasının hatırası için yapılmasının gereğini de vurguladı.

General Muhammed Necib Mısır'da Mehmet Ali Paşa'nın torunlarından Kral Faruk'a karşı 1953 yılı Haziran ayında gerçekleştirilen darbeden sonra Mısır Cumhurbaşkanlığı görevine getirilmişti. 1954 yılı kasım ayına kadar bu görevi sürdüren Necib, darbe yönetimi meclisi tarafından görevinden alınarak ev hapsine alınmıştı. Ailesi dışındaki kişilerle görüşmesi yasaklanan Necib, 30 yıl boyunca ev hapsinde tutuldu.

İlk Mısır Cumhurbaşkanı Necib'in adı Mısır tarihi ve okul ders kitaplarından da silindi. Uzun süre kendi elbisesini kendisinin yıkadığı söylenen Necib'i, Mısırlılar ancak öldüğünde hatırlayabildi. Bir polis memuru ile tartıştığı gerekçesiyle hapse atılan büyük oğlu Faruk, rejime karşı gelmekle suçlanarak hapishaneye atılmış ve işkence görmüştü. Faruk hapisten çıktıktan hemen sonra ise hayatını kaybetmişti.

Necib'in ortancı oğlu Ali ise Almanya'da eğitim görüyordu. Devrimci subaylar (Babasının silah arkadaşları) tarafından, babasını tekrar siyasi hayata geri çekme girişiminde bulunmakla suçlandı yıllarca. Mısır yönetimi, gurbette ölen Ali'nin babasına -Mısır Arap Cumhuriyeti'nin ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Necib'e- oğlunun cenazesine gitmesi ve cenaze namazına katılmasına da izin vermedi.

Demokratik bir yönetim sergileme taraftarı olan Muhammed Necib'in Cemal Abdunnasır'in isteği üzerine ev hapsinde tutulduğu iddia ediliyor.

 

Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2010, 16:01
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48