Bir zamanlar Ortadoğunun Parisiydi...

Bir dönem Orteadoğunun Parisi olarak geçen Lübnan'ın başkenti şimdi çöpkent olarak anılmak üzere.. Çöp sorunu, hem halk ile hükümet arasındaki gerilimi arttırdı hem de artık yönetilemeyen bir devlet sorununa doğru gidiyor

Bir zamanlar Ortadoğunun Parisiydi...

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Lübnan'nın başkenti Beyrut'un güneyindeki el-Naime çöp toplama bölgesinin yerel halk tarafından sağlık ve çevre kirliliği gerekçeleriyle kapatılması, kentte çöp sorununa neden oldu.

Beyrut'taki temizlik işlerinden sorumlu "Sukleen" firmasının, şehrin çöplerinin döküldüğü alanın kapasitesinin dolması ve hükümetin yeni çöp toplama yerinin belirlememesi nedeniyle çalışmalarını durdurması, kentin cadde ve sokaklarında çöp yığınlarının birikmesine neden oldu. Biriken çöplerden çıkan ağır koku ve böcekleri önlemek için çöp yığınlarının üzerine kireç döküldü.

Şirketin kapanacağını açıklamasının ardından iki haftadır toplanamayan çöpler 30 bin tona ulaştı. Kentin büyük caddelerine bile taşan çöp yığınlarına rağmen hükümetin çöp ihalesini kime vereceği üzerine anlaşmaya varamayarak bu konudaki görüşmeleri de bir hafta sonraki Bakanlar Kurulu toplantısına ertelediğini duyurması halkı galeyana getirdi. Yapılan protesto yürüyüşlerinde çöp torbaları eylemciler tarafından hükümet binalarının önlerine atıldı. Hükümet, artan sokak eylemleri nedeniyle çöplerin en azından yol kenarlarına çekilmesini sağlayacak geçici temizlik ekipleri görevlendirdi.

Bakanlar Kurulu'nda çöplerin başkentin neresine boşaltılacağı ve çöp toplama işinin yerel şirketlere mi yoksa tek bir büyük şirkete mi verilmesi gerektiği konusunda görüş ayrılıkları var. 

Ülkedeki çöp sorununu ele alan komite 4. toplantısında yine bir anlaşmaya varamadı. Pazartesi yapılan toplantında çöplerin yeniden toplanmasına karar verilmiş ancak o günden beri çok az bir kısmı toplanabilmişti. Beyrut'un birçok bölümünde sorun kötüleşerek devam ediyor. Toplanan çöpler ise değişik yerlere dökülmeye başlandı. Bunlardan biri si de havaalanı. İddiaya göre, 6 havayolu şirketi çöp dökümüne devam edilmesi durumunda Beyrut'a uçuşları durduracağını duyurdu. Bu arada bugünkü kabine hem çöpler hem de hükümetin devamı açısından önemli. Eğer herhangi bir karar alınamaza Başbakan'ın hala istifa etmesi masada duruyor.

ÇÖP SORUNU MEZHEP SORUNUNU KÖRÜKLER Mİ?

Bu arada Meclis Başkanı Nebih Berri, çöp sorunun mezhepsel bir hal alabileceğini söyledi. Müstakbel hareketinden Muhammed Kabbara ise ''Çöp birliği'' (kastı Hizbullah ve Hristiyan müttefiki ÖYH) Sünni lider ve bölgeleri hedef alıyor'' dedi. Hizbullah'ın müttefiki Hristiyan Özgür Yurtsever Hareket'ten Eğitim Bakanı İlyas Busaab, çöplerin Hristiyan bölgelerine dökülmesine dönük taleplere karşı çıktı. Dürzi Bakanlardan Raşid Derbas ise, sokaklarda gösteri yapanları, Hizbullah'ın kurduğu Direniş Tugayları mensupları üyesi olmakla suçladı. Bakan salı günü protestocuların arasında kalmış ve 15 dakika hem küfür hem de çöplere maruz bırakılmıştı. Tarım Bakanı Ekrem Şehayib, çöp sorunun artık çöp sorunu olmaktan çıktığını söyledi.

 

Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2015, 12:40
banner53
YORUM EKLE

banner39