banner15

Birleşmiş Milletler 'çocuk eşitsizliği' raporu yayınlandı

UNICEF, yüksek gelir seviyesindeki ülkelerde farklı ekonomik sınıflardaki çocuklar arasındaki eşitsizliği raporladı

Birleşmiş Milletler 'çocuk eşitsizliği' raporu yayınlandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

BM Çocuk Fonu (UNICEF), yüksek gelirli ülkelerde farklı ekonomik sınıflarda yer alan çocuklar arasında gelir, eğitim, sağlık ve yaşam memnuniyeti konularındaki eşitsizliği raporladı.

UNICEF, AB üyeleri ile Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) üyesi toplam 41 ülkede gerçekleştirdiği çocuklar arasındaki eşitsizlik konulu araştırmanın sonucunu açıkladı.

Çalışma kapsamında alt gelir grubuna ait ailelerin çocukları ile üst ve orta gelir grubunda yer alan ailelerin çocukları arasında eğitim, sağlık, yaşam memnuniyeti gibi konulardaki eşitsizlikler incelendi.

Tüm alanlarda çalışma yapılamadığı için 6 ülke genel sıralamaya katılmadı. Genel sıralamaya giren 35 ülke arasında eşitsizliğin en az olduğu ülke Danimarka oldu. Danimarka'yı Finlandiya, Norveç ve İsveç izledi.

Eşitsizliğin en fazla olduğu ülke İsrail olurken, Türkiye İsrail'in bir basamak üstünde 34. sırada yer aldı.

2002 ile 2014 yılları incelendiğinde çocuklar arasındaki eşitsizliğin özellikle sağlık alanındaki etkisinin neredeyse bütün ülkelerde arttığı belirtilen raporda, gıda ve fiziksel aktivite eşitsizliğinin ise azaldığı belirtildi.

Raporda dünyanın en zengin ülkelerinden ABD ve Japonya'nın çocuklar arasındaki gelir dağılımı eşitliği sıralamasında sonlarda yer aldıkları vurgulandı.

2002'den bu yana 41 ülke arasında eğitim alanında sadece Estonya, İrlanda, Letonya ve Polonya'da eşitsizliğin azaldığı, diğer ülkelerde ise arttığı kaydedildi.

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2016, 21:37
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48