banner39

banner35

Blair işgal için Bush'a bir yıl önceden söz vermiş

ABD'nin Irak'a saldırmasından bir yıl önce Blair'in Bush yönetimine destek sözü verdiği ortaya çıktı

Ortadoğu 19.10.2015, 14:58 19.10.2015, 15:04
Blair işgal için Bush'a bir yıl önceden söz vermiş

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İngiltere'nin eski Başbakanı Tony Blair'in Irak Savaşı başlamadan bir yıl önce, ABD'nin bölgede askeri bir desteğe ihtiyacı olması halinde yardım sözü verdiği öne sürüldü.

İngiliz Daily Mail gazetesi, ABD'nin eski Dışişleri Bakanı Colin Powell tarafından dönemin ABD Başkanı George W. Bush'a yazılan bir e-postadaki ifadelere yer verdi.

Haberde, 28 Mart 2002'de dönemin ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell'ın dönemin ABD Başkanı George W. Bush'a "Gizli... Başkan için bildiri" notunu iliştirerek yazdığı bir e-postada, "İngiltere, Ortadoğu'da bizim liderliğimizi takip edecek. Askeri operasyonlara ihtiyaç duyulduğu halde Blair Irak'ta bizimle birlikte olacak. Blair iki konuda ikna oldu; tehdit gerçek ve Saddam'a karşı kazanılan başarı bölge genelinde daha fazla başarıyı getirecek" ifadelerini kullandığı iddia edildi.

Daily Mail, söz konusu e-postada, "Blair'in Bush'a, stratejik, taktiksel ve kamu bilgilendirme hatlarında vereceği desteğin işbirlik kapsamında küresel desteği kuvvetlendireceğine inandığı" ifadesinin yer aldığını kaydetti.

E-postada ayrıca Blair'in sunumsal yetenekleri olduğuna dikkat çekilerek, Blair'in "uluslararası barışın üzerindeki mevcut Irak tehditini inandırıcı kamu davası haline getirebileceğinin" altı çizildiği aktarıldı.

Öte yandan e-postaların yazıldığı dönemde İngiliz basınına konuşan Blair, İngiltere'nin Irak'taki gelişmelere dahil olmasına yönelik, "Şu anda herhangi bir askeri harekat önerisinde bulunmuyoruz. Tüm seçenekleri değerlendirdiğimiz bir durum bu" ifadelerini kullanmıştı.

Yorumlar (0)
29
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?