banner15

BM açıkladı; Felluce'deki 20 bin çocuk tehlike altında

Irak ordusu tarafından IŞİD'in elinde tuttuğu Felluce'ye operasyon başlamasının ardından bölgede kriz gün geçtikçe büyüyor. Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) çocukların şiddete maruz kalabileceği uyarısında bulunarak, gıda stoklarının tükenme noktasında olduğunu belirtiyor.

BM açıkladı; Felluce'deki 20 bin çocuk tehlike altında

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

UNICEF Irak temsilcisi Hawkins, IŞİD'e karşı operasyonların sürdüğü Felluce'de gıda stoklarının bitmek üzere olduğu uyarısında bulundu.

Felluce'deki çocuklara dair yaptığı yazılı açıklamada kentteki şiddetin giderek arttığına dikkati çeken UNICEF Irak Temsilcisi Hawkins, "Felluce'de en az 20 bin çocuk yaşıyor. Kentteki gıda stokları bitmek üzere ve temiz su bulma sıkıntısı yaşanıyor. Operasyonlar başladığından beri az sayıda aile Felluce'yi terk edebildi. Bazı aileler oluşturulan iki kampa yerleşirken, bir kısmı da akrabalarına sığındı." ifadelerini kullandı.

Hawkins, açıklamasına şöyle devam etti:

"Aşırı şekilde şiddete maruz kalan çocukların korunmasıyla ilgili endişe söz konusu. Çocuklar, çatışmalarda kullanılmak üzere zorla alıkoyma, zorlu güvenlik kontrolleri ve ailelerinden ayrılma riskiyle karşı karşıya bulunuyor. Çatışmalar için zorla alıkonulan çocuklar hayatları ve geleceklerinin tehlikede olduğunu görüyorlar. Ancak büyüklerin savaşındaki çatışmalarda kullanmak için silah taşımaya zorlanıyorlar."

UNICEF yetkilisi açıklamasında, Felluce'deki çocukların korunması, oradan güvenli şekilde çıkışlarının sağlanması ve Felluce'yi terk eden siviller için güvenli ortamın oluşturulması çağrısında bulundu.

 

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2016, 11:18
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48