BM: Arakanlılar, en büyük zulüm gören azınlık

Birleşmiş Milletler, Myanmar'daki Müslümanların sağlıksız kamp şartlarında yaşamaya çalıştığını belirterek, uluslararası toplumu göreve çağırdı

Ortadoğu 02.03.2016, 11:46 02.03.2016, 13:29
BM: Arakanlılar, en büyük zulüm gören azınlık

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi Direktörü John Ging, Myanmar'da yerlerinden edilen Arakan Müslümanlarının son derece sağlıksız kamp şartlarında yaşamaya çalıştığını belirterek, bu sorunun çözülmesi için Myanmar hükümeti ve uluslararası toplumu göreve çağırdı.

Ging, Myanmar'da yaptığı incelemelere ilişkin BM'de düzenlediği basın toplantısında, Myanmar'ın önemli bir demokratik dönüşümden geçtiğini ve bunun sonucu ülkenin kalkınmakta olduğunu ancak tüm kesimlerin bu imkanlardan faydalanamadığını söyledi.

Arakan (Rakhine) eyaletindeki Müslümanlarının bu gruplardan birisi olduğunu vurgulayan Ging, 2012 yılında başlayan olaylar nedeniyle halen 120 bin Müslümanın evsiz konumunda olduğunu dile getirdi.

Yerlerinden edilen Rohingyaların kaldığı kampları ziyaret ettiğini ifade eden Ging, "Kamplardaki geçici barınakların çoğu yıkılmak üzere ve kanalizasyon sistemi korkunç boyutlarda kötü. Müslümanların kamplardan çıkmasına ve hastaneye gitmelerine bile izin verilmiyor" dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?