banner39

BM Genel Kurulu'na yeni Suriye tasarısı

Katar'ın öncülüğündeki bazı ülkelerin hazırladığı belirtilen taslakta, Esed rejimi ve Şebbihaların ağır insan hakları ihlalinde bulundukları ifade ediliyor

Ortadoğu 13.04.2013, 18:00 13.04.2013, 18:00
BM Genel Kurulu'na yeni Suriye tasarısı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

BM'de Suriye'de yaşanan şiddetin sona erdirilmesine ilişkin çalışmalar sürüyor.

BM Güvenlik Konseyi'nde Suriye konusunda daimi üyeler arasındaki görüş ayrılığı nedeniyle herhangi bir adım atılamazken, Katar öncülüğündeki ülkelerin yeni bir Genel Kurul kararı çıkartmak için çalışma yaptığı belirtiliyor.

Henüz son hali verilmediği ve mutabık kalınmadığı belirtilen karar taslağında, Suriye otoritelerinin ayrım gözetmeden ağır silah kullandıkları, hükümetin ve ona bağlı Şebbiha milislerinin ağır insan hakları ihlallerinde bulundukları vurgulanarak, bu eylemlerin şiddetli bir biçimde kınandığı kaydediliyor.

ŞİDDET DURMALI, TUTUKLULAR SALIVERİLMELİ

Taslak metninde tüm taraflardan şiddeti bir an önce durdurmaları, hükümetten de tutukluların salıverilmesinin istendiği belirtiliyor.

Demokratik geçiş için diyalog sürecinin başlaması istenen taslakta, Suriye ordusu tarafından atılan bombaların komşu ülkelerde de kayıplara neden olması kınanarak, hükümetten komşu ülkelerin egemenlik haklarına saygı göstermesinin istendiği ifade ediliyor.

Taslakta, uluslararası toplumdan ülke içinde yaşanan insani trajediye ve komşu ülkelere sığınan mültecilere acil yardım çağrısı yapıldığı da kaydediliyor.

BM'de gelecek hafta Suriye mesaisinin yoğun olması bekleniyor. Güvenlik Konseyi'nde perşembe ve cuma günü BM'nin insani yardım çalışmaları koordinatörleri ile BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El-Ahdar el-İbrahimi'nin son duruma ilişkin sunum yapacakları belirtildi.
Üzerindeki çalışmaların sürdüğü belirtilen taslağın ne zaman Genel Kurul'a sunulacağı bilinmiyor.

banner53
Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?