banner39

BM Genel Sekreterinden iki devletli çözüm vurgusu

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Guterres, İsrail-Filistin meselesinde iki devletli çözüme ulaşacak bir müzakere sürecinin başlatılması çağrısında bulundu.

Ortadoğu 28.08.2017, 20:15 28.08.2017, 20:23
BM Genel Sekreterinden iki devletli çözüm vurgusu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterresİsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile ortak basın toplantısı düzenledi.

İki devletli çözüme vurgu yapan Guterres, "Benim her daim bir hayalim var, o da mukaddes topraklarda hoşgörü, barış ve güven içinde birlikte yaşayabilen iki devleti bir gün görebilmektir. Önemli olan Filistinlilerin hayat şartlarının iyileştirilmesiyle beraber iki devletli çözüme giden siyasi eylem sürecini başlatmaktır." dedi.

İsrail-Filistin barışının önünde birçok zorluk bulunduğunu belirten Guterres, şöyle devam etti:

"Bunlardan biri Yahudi yerleşim (işgal) birimleridir, Gazze ve Batı Şeria arasında yapılan ayrımcılıktır. Tabii terör eylemleri de bu zorluklardan biridir. Bu zorlukları aşmak için barış arzumuzu güçlü bir şekilde ortaya koymalıyız."

Filistinlilerin yaşam koşullarının iyileştirilmesi için imkân sağlanması gerektiğine dikkati çeken Guterres, "İsrail ekonomik gelişimini tamamladı. Ancak Filistinlilerin de daha iyi ekonomik şartlarda yaşadıklarını görmek iyi olur." dedi.

NETANYAHU: BM FİLİSTİN'İN TARAFINI TUTUYOR

İsrail Başbakanı Netanyahu ise BM kuruluşlarının Filistin tarafını tuttuğunu öne sürerek, "BM insan haklarını savunuyor ama Filistinlilerin hak ihlaline izin veriyor. Çünkü BM, İsrail'i insan haklarını ihlal etmekle suçluyor." diye konuştu.

İsrail ile Filistin arasındaki barış görüşmeleri, İsrail'in, "1967 sınırlarını, zorunlu göçe maruz bırakılan Filistinlilerin geri dönüş hakkını ve Yahudi yerleşim birimleri inşasına son vermeyi kabul etmemesi" nedeniyle Nisan 2014'te durmuştu.

banner53
Yorumlar (0)
19
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?