banner39

BM Güvenlik Konseyi'nde İsrail'e şok!

BM, "Doğu Kudüs dahil işgal altındaki Filistin topraklarında" İsrail yerleşim birimlerinin soruşturma açılmasını isteyen bir karar tasarısını kabul etti

Ortadoğu 22.03.2012, 19:52 23.03.2012, 09:26
BM Güvenlik Konseyi'nde İsrail'e şok!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi, İsrail'in işgal altında tuttuğu Filistin topraklarında sürekli yenilerini inşa ettiği yasadışı yerleşim yerlerini soruşturması amacıyla yeni bir komisyon kurdu.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, "İsrail'in Filistinlilere uyguladığı insan hakları, Filistin halkının kendi geleceğini tayin etme hakkı, İsrail'in yasadışı yerleşim yerleri, işgal altındaki Golan Tepelerinde insan hakları ve Gazze Komisyonu Raporunun takibi" konularında İsrail'e karşı 5 yeni tasarı kabul etti.

Konsey'de ezici çoğunlukla kabul edilen tasarılara göre, İsrail'in işgal ettiği Filistin topraklarında uluslararası yasalara aykırı bir şekilde inşasına izin verdiği yerleşim yerlerini soruşturmak amacıyla yeni bir komisyon kuruldu.

Kabul edilen başka bir tasarıya göre de İsrail'in Mavi Marmara gemisine düzenlediği baskını yasadışı bulan komisyonun, yazdığı raporun sonuçlarını takip etmesi karara bağlandı.

Bu arada Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi, "Doğu Kudüs dahil işgal altındaki Filistin topraklarında" İsrail yerleşim birimlerinin sonuçları konusunda uluslararası bağımsız bir soruşturma yapılmasına yeşil ışık yaktı.

Filistin delegasyonu tarafından sunulan karar tasarısı, 47 üyeli BM İnsan Hakları Konseyi'nde, 1'e karşı 36 oyla kabul edildi. Tasarıya 10 ülke çekimser oy kullandı.

Kabul edilen karar tasarısı, İsrail yerleşim birimlerinin, Filistin halkının, medeni, politik, ekonomik, sosyal ve kültürel hakları üzerinde ne gibi sonuçlara yol açtığını yerinde incelemek üzere uluslararası bağımsız bir soruşturma heyeti gönderilmesini öngörüyor.

NETANYAHU’DAN “İKİYÜZLÜLÜK” SUÇLAMASI

İsrail ise karar tasarısını kınadı. İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, konseyi ikiyüzlülükle suçladı.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN İSRAİL’E TEPKİ

Bu arada Dışişleri Bakanlığı, uluslararası toplumun tüm uyarılarına rağmen İsrail'in işgal altındaki Filistin topraklarında sürdürdüğü yerleşim faaliyetlerinin kabul edilmesinin mümkün olmadığını bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, İsrail makamlarının Batı Şeria'da bulunan Valaja köyünde Filistinlilere ait bin 235 dönüm arazinin çevredeki yerleşimlere park inşa etmek gerekçesiyle müsadere edilmesine yönelik planlarının şiddetle kınandığı belirtildi.

İsrail Parlamentosu'nun uluslararası hukuku ihlal eden yerleşim faaliyetlerini desteklemek amacıyla mali kaynak tahsis etmesinin ve yerleşim projelerine mali kaynak sağlayanlara vergi kolaylıkları öngören mevzuat düzenlemelerine girişmesinin de esefle karşılandığı açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Uluslararası toplumun tüm uyarılarına rağmen İsrail'in işgal altındaki Filistin topraklarında sürdürdüğü yerleşim faaliyetlerinin kabul edilmesi mümkün değildir. İsrail bu olumsuz tutumuyla barış sürecini tıkamakta ve arazide yarattığı fiili durumla iki devletli çözüm vizyonunu tahrip etmektedir. İsrail'in uluslararası hukuktan kaynaklanan sorumluluklarına uygun hareket etmesini ve barış zeminine zarar veren faaliyetlerden vazgeçmesini önemle bekliyoruz.”

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?