banner15

BM Halep'te hastane saldırılarını kınadı

BM kuruluşları, Halep'te sağlık tesislerini de hedef alan son saldırıları kınad

BM Halep'te hastane saldırılarını kınadı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler (BM) kuruluşları, Suriye'nin kuzeyindeki Halep kentinde sağlık tesislerine yönelik son saldırıları kınadı.

BM'nin İnsani İşler Koordinasyon Ofisince (OCHA) Suriye'deki son saldırılarla ilgili yapılan açıklamada, Halep ve çevresinde nisan ayından bu yana devam eden saldırıların hedefleri arasında sağlık tesislerinin de olduğunu belirterek, saldırılar kınadı. Açıklamada, saldırılarda yüzlerce kişinin öldüğünü ve yaralandığını, yaralıların çoğunun ise çocuk olduğunu bildirdi.

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, basın toplantısında yaptığı açıklamada, saldırıların okullar, hastaneler ve sivil altyapı tesislerinde hasara yol açtığını belirtti.  

Saldırıların insani yardım operasyonlarına engel olduğunu ifade eden Dujarric, bu tür saldırıların uluslararası insani hukuk kurallarını ihlal edebileceğini kaydetti.

Bölgedeki saldırılarla ilgili endişelerini ifade eden BM Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu (UNRWA) da açıklamasında, saldırılarda sorumluluğu bulunanları şiddetle kınarken, saldırılarda hayatını kaybedenlerin kimlikleri hakkında bilgi verdi.

Öte yandan, BM'den yapılan bir başka açıklamada ise bu ay başında kabul edilen BM'nin insani yardım konusundaki Kurumlararası Konvoy Planı kapsamında 17 kuşatılmış alanın 15'ine erişim izni alındığı bildirildi. Erişim izni alınan yerler arasında Daraya, Duma ve Muadamiye'nin de olduğu belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2016, 08:36
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48