banner15

BM: Halep'te insani felaket yaşanıyor

Esad ve Rus savaş uçaklarının, Suriye'nin kuzeyindeki Halep'te muhalif bölgelere düzenlediği hava saldırı şiddetlendi. Birleşmiş Milletler yetkilileri, Suriye'de yaşanan gelişmelerin bir 'insani felaket' olduğunu belirtiyor

BM: Halep'te insani felaket yaşanıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

BM Güvenlik Konseyi'nde düzenlenen "Suriye'de insani durum" başlıklı konferans düzenlendi. Halep'in doğusu ve Suriye genelinde yaşanan insani trajediye ilişkin bilgi veren BM yetkilisi Stephen O'Brien "Suriye ve özellikle Halep'te yaşananlar tam anlamıyla bir insani felaket' ifadesine vurgu yaptı.

Yahoo News'in haberine göre, Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Durumlar Koordinatörü Stephen O'Brien kuşatma altında yaşayanlarla ilgili bilgi verdi. Suriyelilerin sayısının 586 bin 200'den 861 bin 200'e yükseldiğini belirten O'Brien, sadece Halep'in doğusunda 100 binden fazla çocuğun mahsur kaldığını vurguladı.


"Acil yardım ekipleri her gün enkaz altından çocuk bedeni çıkarıyor." ifadesini kullanan O'Brien, bu kabusa son verilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Birilerinin siyasi ve askeri çıkarlarını korumak için gösteri yapmanın çok acı sonuçları olduğu uyarısı yapan O'Brien, "Önlenebilecek ölümler için harekete geçmemek bu Konsey'i tarihin yanlış tarafına atar." dedi.

BM Güvenlik Konseyi'nin eylemsizliği nedeniyle Suriyelilerin hastalıklar, ölümler ve mahrumiyetlerle baş başa kaldığını anlatan O'Brien, "Suriye'deki durum insani bir utançtır. Tüm deliller ve tanıkların ifadeleri kaydediliyor. Bu savaş suçlarını hissiz ve alaycı bir şekilde işleyenler için bugün olmasa bile bir gün saklanacak yer olmayacak." dedi.

Bu hesabın sorulmasının BM'nin sorumluluğu olduğunu hatırlatan O'Brien, bu suçları işleyen bir ya da daha fazla ülkenin liderleri ve emirleri veren yetkililerinin yargı önüne çıkarılmasının BM'nin ödevi olduğunu kaydetti.

Halep'te sağlık sisteminin tamamen çökme noktasına geldiğini de dile getiren O'Brien, acil servislerin işlemez durumda olduğunu, 3'ü çocuk dört kişinin sadece solunum cihazı olmadığı için hayatını kaybettiğini belirtti.

"Suriye kanıyor. Halk ölüyor. Hepimiz halkın yardım çığlıklarını duyuyoruz." diyen O'Brien, BMGK'nın sorumluları belirlemesini ve savaş suçlarını tolere etmeyi bırakmasını istedi.

Konsey üyeleri, toplantının ardından konuyu görüşmek üzere kapalı oturuma geçti.

Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2016, 12:30
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35