banner15

BM Hariri suikasti raporunu açıkladı

BM Hariri Özel Mahkemesi, Hariri suikast ile ilgili raporu hazırladı. Rapora göre Hariri suikastinden Hizbullah sorumlu tutuluyor.

BM Hariri suikasti raporunu açıkladı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler (BM) Uluslararası Lübnan Özel Mahkemesi, öldürülen eski Başbakan Refik Hariri ile ilgili hazırladığı iddianameyi açıkladı.

BM Özel Lübnan Mahkemesi Yargıcı Daniel Fransen tarafından, 20 bin sayfalık iddianamenin bir bölümü bugün duyuruldu.

Açıklanmasına izin verilen bölümde yer alan bilgiye göre, 14 Şubat 2005'te konvoyuna düzenlenen saldırı sonucunda 21 kişiyle birlikte öldürülen eski Başbakan Refik Hariri'ye yönelik suikast, bomba yüklü aracın patlatılmasıyla gerçekleştirildi.

Belgelerde, Hizbullah ile bağlantısı olduğu kısa süre önce ileri sürülen Cemil Ayyaş tarafından bombalı suikastın koordine edildiği, Mustafa Amine Bedrettin tarafından kontrol edildiği ve Huseyin Hasan Oneisi ile Esad Hasan Sabra tarafından suikastın düzenlendiği belirtildi.

İddianameye göre eski Başbakan Hariri, 14 Şubat 2005 sabahı evinden çıkıp parlamentoya giderken, suikastı düzenleyecek olan ekip, daha önce yaptığı gibi konvoyun geçtiği güzergahı izleyerek gereken hazırlığı yaptı. Öğlen 12.00'de parlamentodan çıkarak hemen karşısında bulunan kafeye giden Hariri ve beraberindekiler, burada 45 dakika oturduktan sonra ayrıldı. Hariri kendi kullandığı araçla, suikastın gerçekleştirildiği sahil yolundaki St. George Oteli'nin önüne doğru hareket etti.

Bu sırada, aynı cadde üzerinde bulunan bomba yüklü Mitsubishi marka panelvan araç, yavaşça konvoyun geçeceği yola ilerledi. Birkaç dakika sonra Hariri ve beraberindekileri taşıyan 6 araçlık konvoy, otel önüne saat 12.55'de ulaştığında, bomba yüklü aracı içindeki kişi ateşledi.

Suikast sonucunda, başta eski Lübnan başbakanı Hariri olmak üzere yakın korumalarının da bulunduğu 21 kişi hayatını kaybetti, 231 kişi de yaralandı.

Saldırının ardından Reuters haber ajansı ve El Cezire bürolarını arayan Oneisi ve Sabra, suikastla ilgili bilgi vererek, olayla ilgili hazırlanan video kasetin yerini bildirdi.

Bunun üzerine olay yerine giden haberciler, meydana gelen suikastın "Büyük Suriye için Özgürlük ve Cihat" isimli aşırı dinci bir örgütün üstlendiğini belirten yanlış mesajın yer aldığı video bandı bularak yayımladı.

İddianamede, söz konusu kişileri yargılamak için yeteri kadar görgü tanığı, bölgede kayıt yapan güvenlik kamerası kayıtları ve telefon görüşmelerinin ayrıntılarının yer aldığı belgeler bulunduğu belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2011, 14:58
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35