BM heyeti 'kimyasal' görüşmelerine başladı

BM heyeti, Suriye'nin başkenti Şam'da kimyasal silahtan etkilenen kişilerle görüşmelere başladı

BM heyeti 'kimyasal' görüşmelerine başladı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler'e ait 6 araçlık bir konvoyun Şam Oteli'ne ulaşarak kimyasal silah incelemesine başladığı bildirildi. Heyet başkentin varoşundaki Doğu Guta'ya doğru hareket etti. BM heyetine güvenlik güçleri ve ambulanslar eşlik ediyor.

Binlerce kişinin ölümüne sebep olan kimyasal silah saldırısı muhaliflerin kontrolündeki Doğu Guta'da yapılmıştı.

GAZDAN ETKİLENENLERLE GÖRÜŞMELER BAŞLADI

Bölgeye ulaşan BM heyeti, Muaddamiyet eş Şam bölgesinde sağlık ekipleri ve kimyasal gazdan etkilenenlerle görüşmeye başladı.

Suriye Genel Devrim Konseyi'nin (SRGC) Muaddamiye eş-Şam medya sorumlusu Ebu Muhammed, BM heyetinin Muaddamiye bölgesine ulaştığını söyledi. Muhammed, BM heyetinin ulaştığı bölgedeki sahra hastanesinde görevli sağlıkçılar ile saldırıdan etkilenenlerle görüşmeye başladığını ifade etti.

Heyeti bölgedeki Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) bağlı birliklerin karşıladığını aktaran Ebu Muhammed, BM ekibinin güvenliğini de ÖSO birliklerinin sağladığını kaydetti.

Şam'da kimyasal silah iddiasını araştırmak için bulunan BM heyeti, Batı Guta bölgesindeki Muaddamiyet eş-Şam'a giderken, konyova keskin nişancılar tarafından ateş açıldığı belirtilmişti.

Saldırının ardından ekibin güvenli bir şekilde hükümete ait arama noktasına döndüğü ve araç değiştirdikten sonra tekrar bölgeye döneceği kaydedilmişti.

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2013, 15:43
banner53
YORUM EKLE

banner39