BM heyeti yeniden Şam'a gidiyor

BM kimyasal inceleme heyeti önümüzdeki, günlerde yeniden Suriye'ye giderek incelemelerde bulunacak

BM heyeti yeniden Şam'a gidiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler'in (BM) inceledikten sonra "Suriye'de kimyasal silah kullanıldı" sonucuna vardığı raporu hazırlayan BM ekibinin başındaki İsveçli silah uzmanı Prof. Dr. Ake Sellstrom, önümüzdeki günlerde ikinci kez Suriye'ye gideceklerini duyurdu.

Şam yakınlarındaki Guta'da 21 Ağustos'ta kimyasal silah kullandığı iddialarını geçen ay araştıran Sellstrom, "Suriye'ye yeniden ne zaman gideceğimizi bilmiyorum ama yakında diyebilirim" diyerek ilk raporun "geçici" olduğunu, yeni araştırmalar sonucunda başka raporlar sunacaklarını söyledi.

"Her iki taraftan da BM Genel Sekreteri'ne ulaştırılan ve mart ayından bu yana bildirilen 13-14 iddia var. Hepsini inceleyeceğiz" diyen Sellstrom, ziyaret planının bir haftaya kadar oluşacağını söyledi.

Dün Şam'da Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile görüşen Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov ise, "BM uzmanlarının kimyasal saldırı ile ilgili ortaya koyduğu sonuçlar, Rusya'yı hayal kırıklığına uğrattı" diyerek kimyasal silahların muhalefetle bağlantısına ilişkin ek delillerin Rusya'ya iletildiğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2013, 09:18
banner53
YORUM EKLE

banner39