BM: Kimyasal incelemesi 3 hafta sürebilir

BM Genel Sekreterliği, Suriye'de kimyasal silah kullanılıp kullanılmadığına ilişkin bulguların değerlendirilmesinin 3 hafta sürebileceğini açıkladı

BM: Kimyasal incelemesi 3 hafta sürebilir

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

BM denetçilerinin Suriye'de kimyasal silah kullanıldığı iddiası ile ilgili topladığı delillerin incelenmesinin 3 hafta sürebileceği açıklandı.

Suriye'deki incelemelerini tamamlayan BM denetçileri bugün Hollanda'nın Lahey şehrine geldi. İsveçli bilimadamı Ake Sellström başkanlığındaki heyet, Kimyasal Silahların Yasaklanması Anlaşması Örgütü (OPCW) Genel Direktörü Ahmet Üzümcü ile bir araya geldi.

Görüşmenin ardından yapılan açıklamada, denetçilerin Suriye'deki faaliyetleri hakkında bilgi verildi ve heyetin elde ettiği bulguların laboratuvarlarda analiz edileceği ve teknik değerlendirmeler yapılacağı belirtildi. Düzenli ve objektif bir araştırma için bu prosedürlerin 3 hafta kadar sürebileceği kaydedildi. Heyetin raporu Dr. Sellström tarafından BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'a sunulacak.

Lahey'de BM heyetini kabul eden OPCW Genel Direktörü Ahmet Üzümcü, zor ve tehlikeli şartlar altında görevlerini profesyonel bir şekilde denetçileri cesaretleri dolayısıyla kutladı. Üzümcü, Alman hükümetine de denetçilerin Hollanda'ya gelmesi için bir uçak tahsis ettiği için teşekkür etti.

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2013, 22:30
banner53
YORUM EKLE

banner39