banner39

BM, Madaya'ya ilk yardımı bugün gönderiyor

BM, açlıktan insanların öldüğü Madaya kasabasına ilk yardım konvoyunun yola çıkacağını açıkladı

Ortadoğu 11.01.2016, 08:30 11.01.2016, 11:53
BM, Madaya'ya ilk yardımı bugün gönderiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler (BM), bir yardım konvoyunun Suriye'nin sivillerin açlıktan öldüğü Madaya kasabasına doğru yola çıkacağını açıkladı.

BM Sözcüsü Melissa Fleming, Suriye'de hükümet güçlerinin kuşatması altındaki Madaya'ya yardım konvoyunun yola çıkması konusunda "çok emin" olduklarını söyledi. Muhaliflerin elindeki kasabaya dün ulaşması beklenen konvoy, son dakikada çıkan sorunlar nedeniyle yola çıkamamıştı.

BBC'ye yaptığı açıklamada Fleming "İnsani yardım konvoyunun bu sabah yola çıkacağına dair teyit aldım. Bu sık görülen bir durum, zaman alıyor, idari engellerle devamlı karşılaşıyoruz" dedi.

Bu arada Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü MSF'den Brice de la Vigne Madaya'daki durumu "çok korkunç" diye tanımladı. Madaya'daki doktorlarla iletişim halinde olan de la Vigne 250'den fazla kişinin akut yetersiz beslenme sorunuyla karşı karşıya olduğunu anlattı ve "Bu hastaların 10'u acilen tahliye edilmeli, aksi takdirde ölecekler" diye konuştu.

Daha önce Dünya Gıda Programı WFP Madaya'ya ilk yardımı ulaştırmayı umuyordu. Gecikmeye neyin neden olduğu bilinmiyor.

Benzer bir yardım operasyonunun hükümet güçlerinin elindeki Kefraya ve Fuh köyleri için de yapılması tartışılıyor. Madaya geçen Temmuz'dan bu yana hükümet güçleri ve Esad hükümetine destek veren Hizbullah tarafından kuşatma altında tutuluyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?