BM raporu da Lavrov'u ikna edemedi!

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, "kimyasal saldırının arkasında muhaliflerin olabileceğinden hala kuşku duyduğunu" söyledi

BM raporu da Lavrov'u ikna edemedi!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye'ye karşı güç kullanımına karşı olduklarını yineledi.

Lavrov, Fransız mevkidaşı Laurent Fabius ile Moskova'da bir araya gelerek Suriye'deki krizin çözümüne ilişkin son gelişmeler konusunda görüş alışverişinde bulundu.

Görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında Lavrov, Cenevre'deki görüşmeler sırasında Suriye'ye karşı güç kullanımına karşı olduklarını "gayet net" dile getirdiklerini hatırlatarak, üzerinde çalışılan BM karar tasarısının kimyasal silahlardan vazgeçilmesine dair yol haritasının desteklemesi anlamına geldiğini vurguladı.

Lavrov, "21 Ağustos'ta Şam'da düzenlenen kimyasal saldırının arkasında muhaliflerin olabileceğinden hala kuşku duyduğunu"  da belirterek, "Bunun bir provokasyon olduğuna inanmak için ciddi dayanakları bulunduğuna" işaret etti.

Fransa Dışişleri Bakanı Fabius ise  BM müfettişlerinin Suriye'de 21 Ağustos'ta düzenlenen ve çok sayıda kişinin öldüğü saldırıya ilişkin raporunu "ikna edici" bulduklarını ifade etti.

Fabius, "Öteki unsurların yanında, böyle bir saldırıda kullanılan sarin gazının miktarına ve tekniklere bakıldığında, saldırının arkasında Esed rejiminin olduğuna dair kuşku kalmamış görünüyor" diye konuştu.

ABD ve Fransa'dan Suriye'deki duruma ilişkin son açıklamalar, "diplomatik çözümün işe yaramaması durumunda, askeri seçeneğin hala masada olduğu ve bunun hazırlanacak BM karar tasarısına da yansıtılması gerektiği" yönündeydi.

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2013, 16:11
banner53
YORUM EKLE

banner39