banner39

BM Temsilcisi Mistura: Esad, çözümün parçası

BM'nin Suriye temsilcisi Staffan de Mistura, Suriye’de herhangi bir çözümde Suriye rejimi lideri Esad’ın da yer alması gerektiğini söyledi.

Ortadoğu 14.02.2015, 11:50 14.02.2015, 11:50
BM Temsilcisi Mistura: Esad, çözümün parçası

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler'in Suriye temsilcisi Staffan de Mistura, Suriye'de herhangi bir çözümde Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın da yer alması gerektiğini vurguladı. De Mistura Esad'ın çözümde olması gerektiğini belirttiği ifadelerini, Viyana'da Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz ile düzenlediği ortak basın toplantısında dile getirdi. 

Hürriyet'te yer alan habere göre, Viyana'da Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz ile ortak basın toplantısı düzenleyen Mistura, Esad'ın çözümün bir parçası olup olmayacağına ilişkin soruya "Esad halen Suriye'nin devlet başkanıdır, ortada bir hükümet var. Sonuçta Esad, çözümün bir parçasıdır" cevabını verdi.

MİSTURA: SİYASİ ÇÖZÜM BULUNMALI

Mistura, Suriye'deki insani krizin sona erdirilmesi için siyasi çözüm bulunması gerektiğini ifade etti.

Suriye'deki çatışmaların kaygı verici bir noktaya doğru gittiğine dikkati çeken Mistura, "Suriye'de asıl sorun, yaşanan insani krizdir. Suriye'de askeri seçenek, çözüm değildir. Tek çözüm, siyasi çözümdür" dedi.

Suriye'deki çatışmalardan en fazla sivil insanların etkilendiğini vurgulayan Mistura, "Her türlü sıkıntıyı onlar çekiyor. Suriye halkını korumayı unutmamalıyız. 220 bin kişi öldürüldü, 1 milyon kişi yaralandı. 4 milyon kişi de ülke içinde güvenlik arayışında. Bu insanlar, artık çatışmaların sonlandırılmasını istiyorlar. Benim işim de uluslararası toplum ve bölgenin dengelerini gözleyerek bir yol bulunmasını sağlamaktır. Bu insanlara umut olacak bir formül bulmak zorundayız" diye konuştu.

Mistura, "Suriye ordusunun Hizbullah'ın desteğiyle bazı bölgeleri geri aldığının" hatırlatılması üzerine sözlerini şöyle sürdürdü:

"Suriye'de askeri çözüm yoktur. Suriye'de askeri çözüm arayışları, çatışmaları hiçbir zaman sona erdirmeyecektir. Bugün Suriye ordusu bazı yerleri alabilir, yarın başka bir grup bu yerleri geri alabilir. Sonuç aynı olacaktır. Bütün şehir ortadan kalkmış, harabeye dönmüş olacaktır. İnsanlar yine göçmen durumunda düşecektir."

AVUSTURYA: ESAD ORTAKLARIMIZIN DOSTU OLAMAZ

Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz da aynı soruyu "Esad, ortaklarımızın gerçek dostu asla olamaz, fakat mevcut durumda IŞİD'le mücadele etmek gerekir. Esad'ın pozisyonunu yeniden düşünmeye gerek yoktur" diyerek cevapladı.

De Mistura, bu hafta Şam'da görüşmeler yapmıştı ve 17 Şubat itibariyle BM Güvenlik Konseyi'ne bir rapor sunması bekleniyor. Mistura, Suriye'de çözüm bulunmaması halinde kârlı çıkacak tek tarafın IŞİD olduğunu söyledi. BM Temsilcisi, Halep'te çatışmaların dondurulup insani yardımın ulaştırılması için teklif sunuyor.

banner53
Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?