banner39

BM uzmanları Suriye'ye ulaştı

BM uzmanlarından oluşturulan uluslararası heyet, Suriye'ye ulaşırken BM Sözcü Yardımcısı Del Buey, ''Şu anda Suriye'de iki ayrı ekibimiz var" dedi.

Ortadoğu 20.03.2012, 00:43 20.03.2012, 00:43
BM uzmanları Suriye'ye ulaştı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

BM uzmanlarının Suriye'ye ulaştığı bildirildi. BM Sözcü Yardımcısı Eduardo del Buey yaptığı açıklamada, BM-Arap Birliği Suriye özel temsilcisi Kofi Annan'ın isteğiyle Suriye'de şiddetin sona ermesi için yetkililerle görüşmek üzere BM uzmanlarından oluşturulan uluslararası ekibin Suriye'ye ulaştığını belirtti. Sözcü yardımcısı, ekipte arabuluculuk ve siyasi barışı koruma konularında uzman 5 kişinin yer aldığını kaydetti.

Eduardo Del Buey, ''BM uzman heyeti, Kofi Annan'ın Suriyeli yetkililere sunduğu, aralarında bir gözlem mekanizması oluşturulması maddesinin de yer aldığı önerileri hayata geçirmek için uygulanacak pratik adımlar üzerinde anlaşmaya varılana dek Suriye'de kalacak'' dedi.

Bu aşamada heyetin kimlerden oluştuğu, Suriye'de nerede bulundukları, planları hakkında bilgi veremeyeceklerini ifade eden Del Buey, ''Sayın Annan'ın Suriye'ye bir sonraki ziyareti de daha çok BM uzman heyetiyle Suriyeli yetkililer arasında sürdürülen görüşmelerden alınacak ilerlemeye bağlı olacak'' diye konuştu.

Bir soru üzerine Del Buey, BM'nin Suriye'de şu an iki ayrı ekibinin bulunduğunu, bunlardan birinin insani yardım değerlendirme heyeti, diğerinin de siyasi arabuluculuk heyeti olduğunu söyledi.

Geçen hafta yapılan açıklamalarda, BM ve İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) uzmanlarından oluşan insani yardım heyetinin, Suriye'de kentleri dolaşıp insani yardım ihtiyaçlarını belirleyecekleri bildirilmişti.


Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?