banner39

BM Yemen'deki saldırıyı kınadı

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Yemen'de 100 kişinin öldüğü saldırıyı 'haince' diye niteleyerek kınadı. Yemen'i kana bulayan saldırı halkı da sokağa döktü

Ortadoğu 22.05.2012, 10:52 22.05.2012, 10:52
BM Yemen'deki saldırıyı kınadı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

BM Güvenlik Konseyi, Yemen'de düzenlenen ve 100 kişinin ölümüne neden olan intihar saldırısını şiddetle kınadı.

Güvenlik Konseyi'nin dönem başkanı Azerbaycan'ın BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Agşin Mehdiyev tarafından yapılan basın açıklamasında, terörizmin her türlüsünün uluslararası barış ve güvenliğe yönelik en ciddi tehditlerden birini oluşturduğu belirtildi.

Saldırı, Yemen'in başkenti Sana'da, bugün Ulusal Birlik Günü kutlamaları kapsamında düzenlenmesi planlanan askeri geçit töreni için hazırlık yapan askerleri hedef aldı.Törene Devlet Başkanının da katılması planlanıyordu.

Olay sırasında üzerinde askeri üniforma bulunan saldırgan, Başkanlık Sarayı yakınlarındaki el-Sabin Meydanı'nda yürüyüş yapan askerlerin yanına giderek üzerindeki bombayı patlattı.

Pazar günü, ABD ordusuna bağlı bir askeri eğitimci, Kızıl Deniz'de liman kenti Hodeyda'da gerçekleştirilen silahlı saldırıda ölmüştü.

PROTESTO EDİLDİ

Saldırının ardından uluslararası toplumdan art arda saldırıyı kınayan açıklamalar gelirken, olayın şoku ile sarsılan Yemen halkı geceyi sokaklarda geçirdi.

Başkent Sana'da yollara dökülen yüzlerce gösterici kanlı intihar saldırısını kınadı.

Ellerindeki mumlarla kilometrelerce yürüyen göstericiler, terörizmi yeren, birlik beraberlik ve dayanışmayı öven sloganlar attı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?