banner15

BM'den Bağdat'a 250 milyon dolar

BM Genel Sekreteri Irak'ı ziyaret ederek IŞİD'ten geri alınan bölgelerin yeniden imarı için 250 milyon dolarlık yardımda bulunulacağını açıkladı

BM'den Bağdat'a 250 milyon dolar

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler (BM), IŞİD’den kurtarılan bölgelerin altyapı ve zorunlu hizmetleri için Irak Hükümeti’ne 250 milyon dolarlık yardımda bulunacak.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, bugün Dünya Bankası Başkanı Jim Yong Kim, İslam Bankası Başkanı Ahmed Muhammed ve yardımcılarından oluşan bir heyetle Bağdat’ı ziyaret etti.

Rudaw'da yer alan haberde, Bağdat’ta Başbakan Haydar Abadi ve üst düzey yetkililerle görüşen Ban Ki-moon ve beraberindeki heyet, daha sonra bir basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında, IŞİD’den kurtarılan bölgelerin alt yapı ve zorunlu hizmetlerinin tesisi için Irak Hükümeti’ne 250 milyon dolarlık yardımın yapılacağı belirtildi.Ban Ki-moon basına yapıtığı açıklamada şunları söyledi:

“BM Genel Sekreteri olarak Irak’a 8’inci defa gelmenin mutluluğunu yaşıyorum. IŞİD’e karşı gösterilen başarıdan dolayı Irak ve Peşmerge Güçleri’ni kutluyorum. Ayrıca Irak toprağının korunmasına yönelik, Heşdi Şabi ve aşiret birliklerinin gösterdiği çabada takdire şayandır. Umarım IŞİD’e karşı savaşta koalisyon güçlerini desteklemeye devam edilir. Şehit ailelerine saygımı sunarak, şiddetin sonlanmasını umuyorum.”

Iraklı yetkililerle önemli görüşmelerin yapıldığını dile getiren Moon, “Güvenlik ve mali konularında görüşmeler yapıldı. Mali kriz ve reformların gerçekleştirilmesi için değerlendirmeler yapıldı” dedi.

Uluslararası kuruluşların askeri ve insani yardımın Irak Hükümeti’ne yapması gerektiğini belirten Moon ayrıca, 3 bin insanın göçmen olduğunu, bölgede yaşanan şiddetten dolayı da 7 bin 500 sivilin hayatını kaybettiğini bu sorunlarla mücadele edilmesi, mali ve yasal sorunların da çözülmesi gerektiğini ifade etti.
Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2016, 17:59
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48