banner39

BM'den İsrail yıkımlarına kınama

BM İşgal Altındaki Filistin Toprakları İnsani Yardım Koordinatörü Piper, İsrail'in Doğu Kudüs'te Filistinlilere ait evleri yıkmasını ve muhtaç ailelere yapılan yardımlara el koymasını kınadı

Ortadoğu 18.05.2016, 19:34 18.05.2016, 21:09
BM'den İsrail yıkımlarına kınama

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler (BM) İşgal Altındaki Filistin Toprakları İnsani Yardım Koordinatörü Robert Piper, İsrail'in Doğu Kudüs'te Filistinlilere ait evleri yıkmasını ve muhtaç ailelere yapılan yardımlara el koymasını kınadı.

Piper yayımladığı yazılı açıklamada, İsrail'in, Kudüs'ün doğusundaki Cebel el-Baba bölgesinde Filistinlilere ait 7 evi yıktığına, aynı bölgedeki üç evin inşaat malzemelerine el koyduğuna ve aralarında 22 çocuğun bulunduğu 49 kişiden oluşan 9 ailenin evsiz kaldığına işaret etti.

İsrail'in uluslararası hukuk gereği muhtaç aileler için hızlı bir şekilde yardımların geçişini sağladığını ancak bu ailelere yapılan insani yardımlara el koyduğuna dikkati çeken Piper, el konulan inşaat malzemelerinin BM tarafından bu yıl içinde ihtiyaç sahibi Filistinli ailelere dağıtıldığını kaydetti.

Piper, açıklamasında, "Batı Şeria'da 2016 yılında 600'den fazla yapı yıkıldı ya da el konuldu. Evlerin yıkılması, ailelere buraları terketmeleri için baskı yapılması ve zorunlu göç tehlikesinin artması 4. Cenevre Sözleşmesi'nin açık bir ihlalidir." ifadesine yer verdi.

Açıklamada İsrail'e, Filistinlilerin haklarına saygı duyması ve barış içinde yaşamalarına izin vermesi çağrısında bulunuldu.

İsrail'in "E1 planı" çerçevesinde, Cebel el-Baba'da binlerce dönümlük araziye el koyarak Filistinlileri bölgeden çıkarmak ve Batı Şeria'daki en büyük yerleşim birimlerinden Ma'ale Adumim'i genişleterek Doğu Kudüs'e bağlamak istediği ifade ediliyor.

banner53
Yorumlar (0)
19
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?