banner39

BM'den İsrail'e Afrikalı göçmen uyarısı

BM, İsrail'in, Afrikalı göçmenler konusunda insan haklarını ihlal ettiğini bildirdi

Ortadoğu 10.01.2014, 16:36 10.01.2014, 16:36
BM'den İsrail'e Afrikalı göçmen uyarısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler (BM), İsrail'in, Afrikalı göçmenler konusunda insan haklarını ihlal ettiğini bildirdi.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) Sözcüsü Adrian Edwards, BM Cenevre Ofisi'nde yapılan basın toplantısında İsrail'deki Afrikalı göçmenlerin, kendilerine mülteci statüsü verilmesi talebiyle başlattığı gösterilere değinerek, İsrail'in bu göçmenler konusunda uluslararası sığınmacı ve insan hakları hukukuna uygun hareket etmesi gerektiğini belirtti.

Göçmenleri gözaltına alma uygulamasına sadece son çare olarak ve istisnai durumlarda başvurulmasının önemine işaret eden Edwards, "Gözaltı sadece kısa bir süreliğine yapılmalı" dedi.

Göçmenleri sınırsız süre gözaltında tutmanın insan haklarına aykırı olduğunu vurgulayan Edwards, İsrail'de bu konuda kaygı verici durumlar yaşandığını ve gözaltına alınan insanların sayısının gittikçe arttığını söyledi.

İsrail'i, göçmenler konusunda 2013 yılı Aralık ayının ortasında yapılan düzenlemeyi ve göçmenler konusundaki politikalarını değiştirmeye çağırdıklarını belirten Edwards, BMMYK olarak bütün göçmenlerin adil ve resmi prosedürlere ulaşması için yardımcı olmaya hazır olduklarını kaydetti.

Göçmenlerin ancak kendi rızaları dahilinde geldikleri ülkeye gönderilmeleri gerektiğine işaret eden Edwards, İsrail'de şu anda çoğunluğu Eritre ve Sudan'dan bazıları gözaltında yaklaşık 53 bin Afrikalı göçmen bulunduğunu kaydetti.

İsrail'deki Afrikalı göçmenler, kendilerine sığınma hakkı ve mülteci statüsü verilmesi talebiyle zaman zaman gösteriler düzenliyor.

 

Yorumlar (0)
23
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?