BM'den İsrail'e Gazze eleştirisi

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Pillay: "Gazze'deki durumdan derin kaygı duymaya devam ediyorum. Bölgedeki personelim son aylarda Gazze'deki şiddetin arttığını bildirdi" dedi

BM'den İsrail'e Gazze eleştirisi

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Navi Pillay, Gazze'deki durumdan derin kaygı duymaya devam ettiğini ve bölgedeki şiddetin son aylarda arttığını söyledi.

BM İnsan Hakları Konseyi'nin işgal altında bulunan Filistin topraklarındaki insan hakları durumuna ilişkin özel oturumunda konuşan Pillay, bu konudaki kaygılarını defalarca dile getirdiğini ifade ederek, temel insan hakları konularını çözmenin barış sürecine yardımcı olacağına ve taraflar arasında güveni artıracağına inandığını belirtti.

İsrail'in yerleşim faaliyetlerinin ve yerleşimcilerin uyguladıkları şiddetin Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te insan hakları ihlallerine neden olduğunu vurgulayan Pillay, bu faaliyetlerin ayrıca Filistinlilerin ekonomik, sosyal, kültürel, medeni ve siyasi haklarını da ihlal ettiğini ifade etti. Pillay, şöyle devam etti:

"İsrail'e yerleşim faaliyetlerini durdurması için defalarca yapılan çağrılara rağmen, devam eden yerleşim faaliyetleri ve yerleşimcilerin uyguladıkları şiddet, Filistinli sivil halk üzerinde yıkıcı sonuçlar doğurmayı sürdürüyor. Gazze'deki durumdan derin kaygı duymaya devam ediyorum. Bölgedeki personelim son aylarda Gazze Şeridi'ndeki şiddetin arttığını bildirdi."   

Pillay, İsrail'in Gazze'ye yönelik hava saldırıları yapmasının, kaygı verici olduğunu dile getirdi.

İsrail'in Gazze'ye uyguladığı ablukanın Gazze'deki halkın ekonomik ve sosyal haklarında ciddi kötüleşmeye neden olduğunu vurgulayan Pillay, "Bu konudaki pozisyonumu yineliyorum. Gazze ablukası İsrail'in güvenlik kaygıları dikkate alınarak kaldırılmalı ve kaldırılabilir" dedi.

Geçen yıl içinde, Batı Şeria'da İsrail güvenlik kuvvetlerinin güç kullanımı dolayısıyla meydana gelen ölümler ve yaralanmalarda dramatik bir artış yaşandığına dikkati çeken Pillay, bu olayların bağımsız ve etkin bir şekilde soruşturulması gerektiğini de kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2014, 15:01
banner53
YORUM EKLE

banner39