banner39

BM'den İsrail'e şeffaf soruşturma talebi

BM Genel Sekreteri Ban, İsrail'in Batı Şeria'da 4 Filistinliyi öldürmesini kınayarak, İsrail Hükümeti'nden şeffaf soruşturma talep etti.

Ortadoğu 06.10.2015, 22:35 07.10.2015, 07:34
BM'den İsrail'e  şeffaf soruşturma talebi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, İsrail'in Batı Şeria'da 4 Filistinliyi öldürmesini kınadı.

BM Genel Sekreterlik Sözcülüğü'nden yapılan açıklamada, Ban'ın, Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te ölümlü olayların artması nedeniyle kaygı duyduğu bildirildi.

Son birkaç günde aralarında 13 yaşındaki bir çocuğun da olduğu 4 Filistinlinin öldürüldüğü, yüzlerce kişinin de yaralandığı kaydedilen açıklamada, şiddet olaylarının kontrolden çıkabileceği uyarısı yapıldı.

Ban'ın Filistinlilerin öldürülmesini kınadığı vurgulanan açıklamada Genel Sekreter'in İsrail Hükümeti'nden olayları hızlı ve şeffaf bir şekilde soruşturmasını ve orantısız güç kullanılıp kullanılmadığının tespit edilmesini istediği kaydedildi.

Açıklamaya göre, Ban, Filistin halkının evlerinin yıkılması ve işgal altındaki Filistin topraklarında İsraillilerin yerleşim birimi kurmasının tansiyonu daha da yükseltmekten başka bir sonucu olmayacağını bildirdi.

Batı Şeria'daki olaylarda İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu 13 yaşındaki Filistinli Abdurrahman Mustafa hayatını kaybetmişti. Mustafa ile birlikte son günlerdeki olaylarda İsrail 4 Filistinliyi öldürmüştü.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?