banner39

BM'den İsrail'e sivil işgal tepkisi

Birleşmiş Milletler yetkilisi, İsrail'in işgallere devam etmesi yüzünden iki devletli çözüm olanağının masadan kalktığını söylüyor.

Ortadoğu 24.03.2016, 21:46 25.03.2016, 08:19
BM'den İsrail'e sivil işgal tepkisi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

BM Ortadoğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Nickolay Mladenov, İsrail-Filistin sorununda iki devletli çözüm seçeneğinin kaybedilebileceği uyarısı yaptı.

Mladenov, BM Güvenlik Konseyi'nde gerçekleşen "Ortadoğu ve Filistin sorunu" konulu toplantıda, bölgedeki son gelişmelere ilişkin Konsey üyelerine brifing verdi.

Son 6 aydaki şiddet olaylarında 30 İsrailli ve 198 Filistinlinin hayatını kaybettiğini belirten Mladenov, uluslararası toplumun kınamanın ötesine geçerek şiddetin durması için adım atması gerektiğini söyledi.

Sorunun temeline inilmeden şiddetin engellenemeyeceğini de kaydeden Mladenov, barışın sağlanması için iki devletli çözümün alternatifinin olmadığını dile getirdi.

Bölgede alarm çanlarının çaldığını da ifade eden Mladenov, "İki devletli çözüm, Filistin topraklarına el konularak yeni yerleşim birimleri yapılmasının devam etmesi ve Filistinliler arasında gerçek bir uzlaşma olmaması nedeniyle parmaklarımızdan kayıyor." dedi.

YERLEŞİMLERİN DEVAM ETMESİ

Karşılıklı nefret söylemleri, sivillere yönelik şiddet eylemleri, Filistinlilerin evlerinin yıkılması ve İsraillilerin yeni konut inşalarının sürmesi nedeniyle kaygılı olduklarını vurgulayan Mladenov, bunların iki devletli çözüm seçeneğinin geçerliliğine gölge düşürdüğünü kaydetti.

"İsrail, uluslararası kınamalara rağmen yerleşim birimi kurmayı sürdürüyor." diye konuşan Mladenov, İsrail'in Batı Şeria'daki Jericho kentinin güneyindeki bir bölgeyi "devlet arazisi" ilan ettiğini belirterek bütün bu eylemlerin "uluslararası hukukun doğrudan ihlali" olduğunu ifade etti.

Mladenov, İsraillilerin yıktığı Filistinlilere ait yapılara ilişkin de bilgi vererek, yılbaşından bu yana 468 ev ve diğer yapının İsrailliler tarafından yıkıldığını söyledi.

banner53
Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?