banner15

BM'den 'Suriye barışı' için yardım çağrısı

Staffan de Mistura, Suriye'de barış yapılabilmesi için Rusya ve ABD'nin yardımına ihtiyacın olduğunu söyledi.

BM'den 'Suriye barışı' için yardım çağrısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Cenevre'deki Suriye görüşmerine ivme kazandırabilmek için ABD ve Rusya'nın yardımına ihtiyaç olduğunu söyledi.

De Mistura, Cenevre'de ikinci haftasına giren Suriye görüşmeleri kapsamında Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu Müzakere Yüksek Komitesi ile bir araya geldi.

Görüşme sonrası gazetecilere açıklamalarda bulunan de Mistura, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov arasında yarın Moskova'da gerçekleşecek görüşmenin müzakerelerin seyri açısından verimli geçmesini umut ettiğini ifade etti.

De Mistura, "ABD ve Rusya'nın yardımına ihtiyacımız var. Müzakerelere devam etmek ve siyasi geçişi daha detaylı ele almak için Moskova'daki görüşmenin verimli geçmesini umut ediyoruz." dedi.

Terörün, geçen cumartesi İstanbul'u ve bugün ise Brüksel'i hedef aldığına dikkati çeken de Mistura, "Buradan çıkarılması gereken mesaj, Suriye'deki yangının söndürülmesi ve krize siyasi bir çözüm bulunması." diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2016, 21:03
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48