banner15

BM'den Yemen çatışmaların durması çağrısı

BM Yemen Özel Temsilcisi, bayram öncesi ülkedeki çatışmaların durmasını istediklerini söyledi

BM'den Yemen çatışmaların durması çağrısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

BM Yemen Özel Temsilcisi İsmail Veled Şeyh Ahmet, "Bayram öncesi Yemen'de çatışmaların durması için anlaşmaya varılmasını umuyorum." dedi.

BM Güvenlik Konseyi, Yemen'deki son gelişmeleri ve ara verilen barış müzakerelerini görüştü.

Konsey'deki toplantının açık kısmında konuşan Ahmet, Kuveyt'teki görüşmelerin başarısız olmasının ardından, çatışmaların daha da şiddetlendiğini ve çok sayıda insan hakları ihlali yaşandığını belirtti.

Tüm taraflara sivilleri koruma ve uluslararası hukuka uyma çağrısında bulunan Ahmet, "Çatışmaların sürmesi Yemen'de silahlı grupların alan kazanmalarına imkan sağlayacaktır." ifadesini kullandı.

El Kaide ve DAEŞ'in saldırılarını hatırlatan Ahmet, devlet düzeninin olmadığı birçok noktanın bu grupların kontrolüne geçeceğini ve bunun tüm bölge için tehdit teşkil ettiğini bildirdi.

BAYRAMDAN ÖNCE ANLAŞMA ARAYIŞI

İsmail Veled Şeyh Ahmet, Konsey'deki toplantının kapalı bölümünün ardından gazetecilere yaptığı açıklamada da müzakerelere yeniden dönülmesi için çatışmaların durmasının önemini vurguladı.

Halkın günlük hayatını iyileştirmedikten sonra müzakerelerin çok anlamı olmadığını da belirten Ahmet, "Bayram öncesi Yemen'de çatışmaların durması için anlaşmaya varılmasını umuyorum." dedi.

Zaten daha önce taraflarca kabul edilmiş bir anlaşma olduğunu da hatırlatan Ahmet, taraflara bu anlaşmaya uyma çağrısı yaptı.

Yemen'deki insani duruma ilişkin de bilgi veren Ahmet, dünyanın en fakir ülkeleri arasında yer alan Yemen'de 21 milyon kişinin yardıma ihtiyacı olduğunu, çok acil yardıma muhtaçların sayısının ise 13 milyona yükseldiğini açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2016, 09:33
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48