banner39

BMGK, Libya için acil toplanıyor

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, bugün Libya'daki son gelişmeleri ele alacak.

Ortadoğu 18.02.2015, 12:23 18.02.2015, 13:10
BMGK, Libya için acil toplanıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) Libya'daki IŞİD yapılanmasını görüşmek üzere toplanıyor. Mısır, 21 Kıpti Hristiyanın IŞİD tarafından öldürülmesi üzerine BMGK'ya başvuruda bulunmuştu.

Misilleme amacıyla IŞİD'in mevzilerini bombalayan Mısır, bu ülkeye yönelik çok uluslu bir operasyon için BMGK'den izin istemişti.

Fransa ve İtalya da Libya'ya karşı alınacak ek önlemleri görüşmek üzere BMGK'nin olağanüstü toplanması talebinde bulundu.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi "katillerin cezalandırılacağını" açıklamış, es-Sisi Milli Savunma Konseyi'ni acil toplantıya çağırmıştı. 

Mısır lideri, Libya'daki kaosun yalnızca komşuları değil bölge geneli ve Akdeniz'e kıyısı olan tüm ülkeler açısından bir tehdit konumuna geldiğini savunuyor.

BAN Kİ MUN MISIR DIŞİŞLERİ BAKANI İLE GÖRÜŞTÜ

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Libya'da 21 Mısırlının IŞİD tarafından öldürülmesine ilişkin New York'ta temaslarda bulunan Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri ile görüştü.

BM Genel Sekreterliği'nden görüşmeye ilişkin yapılan açıklamada, Genel Sekreter Ban'ın 21 Mısırlının öldürülmesini kınadığı bildirildi. Görüşmede ayrıca, Libya ve Gazze'deki gelişmeler ile terörizmle mücadele konusunun ele alındığı kaydedildi.

Öte yandan, Dışişleri Bakanı Şükri, New York'ta BM Güvenlik Konseyi üyesi bazı ülkelerin temsilcileri ile de bir araya gelerek, IŞİD'e karşı alınacak önlemler konusunda görüş alışverişinde bulundu. Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vitaly Churkin, gazetecilere yaptığı açıklamada, Mısır'ın talebi doğrultusunda bir karar tasarısı hazırlığı olduğunu ve bu konudaki görüşmelerin devam ettiğini söyledi.

Diplomatik kaynaklar, BM güvenlik Konseyi'nin bugün acil olarak toplanacağını ve konuya ilişkin hazırlanan karar tasarısının görüşüleceğini ifade etti.

Yorumlar (0)
26
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?