banner39

BM'nin gündemi Suriye krizi

BM ve Arap Birliği'nin temsilcisi Kofi Annan'ın görevinden ayrılacağını açıklaması, 'siyasi sürecin çöküşü' olarak görülürken, BM Genel Kurulu bugün Konsey'in Suriye'deki şiddet olaylarına son vermeyi başaramamasını kınayan bir karar tasarısını oylayacak.

Ortadoğu 03.08.2012, 11:09 03.08.2012, 11:09
BM'nin gündemi Suriye krizi

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

BM Genel Kurulu bugün Güvenlik Konseyi'nin Suriye'de süren şiddet olaylarına son vermeyi başaramamasını kınayan bir karar tasarısını oylayacak.

193 üyeli BM Genel Kurulu'nda oylanacak karar tasarısınin geçebilmesi için salt çoğunluk yeterli. Karar tasarısının, hukuki bağlayıcılığı olmamakla birlikte, Güvenlik Konseyi'ni harekete geçirme konusundaki baskıyı artırması amaçlanıyor.

Daha önce Güvenlik Konseyi'nin Şam yönetimine karşı yaptırım uygulama girişimleri Rusya ve Çin tarafından engellenmişti.

Genel Kurul'daki oylama, Birleşmiş Milletler ve Arap Birliği'nin Suriye temsilcisi Kofi Annan'ın görevinden ayrılacağını açıklamasını izliyor.

Suriye'deki tarafların giderek daha yoğun şekilde askeri nitelik kazanması ve ülkedeki çatışmaların tırmanması nedeniyle görevini yürütemez hale geldiğini kaydeden Annan, BM Güvenlik Konseyi'nde de karşılıklı suçlamalar yüzünden hiçbir şekilde birlik sağlanamadığını belirtti.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Annan'ın istifasını üzüntüyle kabul ettiğini söyledi. Annan'ın görev süresi 31 Ağustos'ta sona erecek.

Annan, Suriye'deki çatışmaları sona erdirmeyi amaçlayan altı maddelik bir barış planı hazırlamıştı. Hem Esad'ın hem de isyancıların kabul ettiği plan sonuç vermedi.

BM Genel Sekreteri, Kofi Annan'ın yerine kimin atanacağı konusunda Arap Birliği'yle görüşmeler yapıldığını belirtti.

Muhabirler Annan'ın gürevini bırakma kararını, siyasi sürecin çökmesi olarak yorumluyor. BBC'nin haberine göre, Beşar Esad yönetimine karşı silahlı ayaklanmayı açıkça destekleyen Suudi Arabistan tarafından hazırlanan karar tasarısında, Suriye hükümetinin "ağır silahlar" kullanması ve Annan'ın barış girişiminde öngörülenin aksine, sivillerin yaşadığı bölgelerden kuvvetlerini çekmemesi kınanıyor. 

AFP ajansına göre, oylamaya katılımı ve kabul oyu toplama olasılığını artırmak amacıyla, diplomatlar karar tasarısının üslubunu yumuşattılar ve açıkça Devlet Başkanı Esad'ın görevi bırakması yönündeki talebi, metinden çıkardılar.

Bir Arap diplomat, "Amaç, Esad yönetimi üzerindeki baskıyı artırmak. Olabildiğince çok sayıda ülkenin bu tasarıya destek vermesini istediğimiz için, bazı değişliklikler yapıldı." dedi.

Fransa'nın BM Büyükelçisi Gerard Araud da, oylama sonunda Rusya ve Çin'in BM Genel Kurulu'nda küçük bir azınlık olduklarının görüleceğini söyledi.

Rusya Büyükelçisi Vitaly Churkin de, "Bu karar tasarısı için yoğun çalışma yürüten ülkeler, muhalefet gruplarını silahlandıran ülkeler. Maalesef sorunun trajik yanı bu ve Kofi Annan'ın çabalarını son derece güçleştiren de bu oldu." dedi.

Bu arada Çin, Annan'ın görevini sürdürmeme kararından üzüntü duyulduğunu açıkladı; "Annan'ın arabuluculuk görevinin ne derece güç olduğunu anlıyor ve kendisinin kararına saygı gösteriyoruz." dedi.

BBC, Suriye sorununa çözüm olasılığı görülmezken, Annan'ın yerine, benzer diplomatik ağırlıkta kimin getirilebileceğinin tahmin edilemediğini belirtiyor.

banner53
Yorumlar (0)
9
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?