banner15

BM’nin Lübnan’da 40. yılı

Birleşmiş Milletler (BM) Barış Gücü (UNIFIL) Lübnan’da 40 yıldır faaliyet gösteriyor

BM’nin Lübnan’da 40. yılı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Lübnan ile İsrail arasında 1978 yılında yaşanan savaşta bölgeye yerleştirilen UNIFIL 40 senedir Lübnan’da bulunuyor. UNIFIL’in Lübnan’da 10 bin personeli mevcut olduğu söyleniyor.

BM’nin Lübnan’da kalıcı barış sağlayamaması Lübnan halkı tarafından tepkiyle karşılanıyor. İç savaşlardan bitkin düşen halk ülkesinde istikrar istiyor.

İSRAİL’İN 1978 YILINDA LÜBNAN’I İŞGALİ 

İsrail 14 Mart 1978’de savaş uçakları eşliğinde 25.000 askeriyle Lübnan’ın güneyini işgal etmişti. Litani Operasyonu adını verdiği işgal boyunca Sur şehrindeki Raşîdiyye, Burc eş-Şimali ve el-Bass mülteci kamplarına da saldırmış binlerce insanı katletmişti.

1982 yılında eski İsrail Başbakan’larından Ariel Şaron’un da katıldığı Sabra ve Şatilla katliamları da barış gücü bölgede iken gerçekleşmişti.

LÜBNAN İÇ SAVAŞI

Beyrut’ta Hristiyan Falanjist gruplar tarafından bir kilise önünde Filistinlilere yönelik gerçekleştirilen saldırılar sonrası başladığı varsayılan iç savaş sonrasında binlerce insan hayatını kaybederken yüzbinlerce insan evlerini terk etmek zorunda kalmıştı.

Falanjistlerle Müslümanlar arasında yaklaşık 15 sene (1975-1990) süren iç savaşta barış gücünün, uluslararası kamuoyunun savaşın sona erdirilmesine yönelik beklentilerini karşılamadığı ifade ediliyor. 

BM GÜVENLİK GÜÇLERİNİ YAPISI SORGULANIYOR

Lübnan 2000’li yıllarda da İsrail’in saldırılarına ve iç çatışmalara sahne olmuştu. İsrail ile yapılan savaşta ve çatışmalarda binlerce insan hayatını kaybetmiş, ülkenin alt yapısı büyük ölçüde zarar görmüştü.

BM güvenlik güçlerinin dünyanın birçok yerinde asayişi sağlamada ve çatışmaları önleme de yetersiz kalması nedeniyle yapısal olarak sorgulanıyor.

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2018, 17:56
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35