banner39

Bombalar altındaki Kobani harabeye döndü

Bir taraftan ABD uçaklarının ağır bombardımanı diğer taraftan çatışmaların yaşandığı Kobani tamamen harebe bir kente döndü. Özellikle ABD uçakları tarafından atılan bombalar ilçeyi yerle bir ediyor

Ortadoğu 25.10.2014, 17:45 25.10.2014, 17:45
Bombalar altındaki Kobani harabeye döndü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Şanlıurfa'nın Suruç İlçesi'nin karşısında bulunan Suriye'nin Kobani kentinde IŞİD ile YPG güçleri arasında 41 gündür süren çatışmalar nedeniyle, bölge harabeye döndü. Silah seslerinin susmadığı ilçede ABD tarafından atılan bombalar şehri yakıp yıkarken; gruplar arasındaki çatışmalar da şehre büyük hasar veriyor.

Irak Bölgesel Kürt yönetimi tarafından temin edilen ve ABD uçakları tarafından Kobani'ye ulaştırılan silahları alan YPG güçleri ile IŞİD arasındaki çatışmalar daha da arttı. YPG güçleri aldıkları silah desteğinin ardından IŞİD ile daha fazla çatışmaya başladı. 

Gündüz saatleri aralıklarla çatışmaların olduğu Kobani'de, sessizlik havanın kararması ile bozuluyor. Çatışmaların yoğun olarak gece yaşandığı Kobani'de, sık sık meydana gelen patlamalar ise sınır hattındaki mahallelerde yaşayanları tedirgin ediyor.

BOMBA YÜKLÜ ARAÇLARLA SALDIRI

YPG güçleriyle savaşan IŞİD militanları ise bomba yüklü araçlarla saldırmaya devam ediyor. İlçe merkezi ile YPG mevzilerine yönelen IŞİD militanlarının bomba yüklü araçları fark edilmelerinin ardından imha edilerek etkisiz hale getiriliyor. YPG kaynakları son 2 haftalık süreç içerisinde IŞİD militanlarının 20'ye yakın bomba yüklü araçlı saldırısının kendilerince engellendiğini ileri sürdü.3 HAVAN TÜRKİYE TARAFINA DÜŞTÜ

Kobani'nin doğu bölgesinde bazı noktaları kontrolünde tutan IŞİD militanları, son günlerde sınır kapısı yakınlarına havan mermileri ile saldırıyor. Sık sık YPG'ye yardım gelmesini engellemek için Mürşitpınar Sınır Kapısı'nın karşısındaki Kobani sınır kapısının bulunduğu bölgeyi ele geçirmek isteyen IŞİD militanları, bu bölgeye havan atışları yapıyor. Bugün de IŞİD militanları tarafından sınır kapısının bulunduğu alana atılan 3 havan mermisinin sınırı aşarak Mürşitpınar Sınır Kapısı'nın bulunduğu bölgeye düştüğü öğrenildi.

DUMAN ALTINDAKİ KOBANİ HARABEYE DÖNDÜ

Çatışmaların 41'inci gününe girdiği Kobani'den ise sürekli olarak dumanlar yükseliyor. Çatışmalar sırasında ateşlenen havan ve roketlerin isabet ettiği yerleşim alanlarından yükselen dumanlar Türkiye tarafından da görülüyor. Günlerdir süren çatışmalar sırasında roket ve havanlarla vurulan onlarca bina ise tamamen yıkıldı veya büyük ölçüde hasar gördü. Özellikle sınır hattında bulunan onlarca bina çatışmaların ardından tamamen yıkılırken, Türkiye tarafından bakıldığında Kobani'nin harabe bir kente dönüştüğü görüldü.

PEŞMERGE BELİRSİZLİĞİ SÜRÜYOR

Öte yandan geçişlerine izin verilen peşmergelerin Kobani'ye ne zaman ve nereden geçecekleri de merak ediliyor. Günlerdir bölgede gelişmeleri takip edenler perşmergelerin geçişini merakla bekliyor. Sınır hattında yoğun güvenlik önlemi devam ederken, 150 peşmerge askerinin Suruç'a gelmesi halinde Kobani'ye Mürşitpınar Sınır Kapısı veya Yumurtalık bölgesinden girebilecekleri ifade ediliyor.

140 ÖSO MİLİTANI YPG İLE SAVAŞIYOR

Özgür Suriye Ordusu'nun 1300 kişiyle Kobani'ye gelerek YPG'ye destek vereceğine ilişkin tartışmalar da sürüyor. 1300 kişilik ÖSO güçlerinin gelişine ilişkin belirsizliğe işaret eden YPG kaynakları, çatışmaların ilk günlerinden itibaren ÖSO'nun bölgede bulunan Türkçe karşılığı Fırat Volkanı olan 'Burkan El Fırat' adlı 140 kişilik grubun IŞİD'e karşı çatıştığını bildirdi.

GAZETECİLERİN BULUNDUĞU TEPE BOŞALTILDI

Günlerdir bölgede çatışmaları takip eden ve son 15 gündür Kobani sınırına 2 kilometre mesafedeki Yeşilce Mahallesi sınırlarındaki Medresat Tepesi'nde bulunan gazetecilerin bugün bölgeye geçişine izin verilmedi. Tepede zırhlı araçlar ile önlem alan askerler, sınırı aşan mermilerin Medresat Tepesi'ne ulaştığını ve risk oluşturduğunu ifade ederek, gazetecilerin ve sivillerin buraya çıkmasının yasaklandığını bildirdi.

Bu arada ABD öncülüğündeki koalisyon uçaklarının da Kobani semalarında keşif uçuşu yapmayı sürdürdüğü görüldü.

banner53
Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?