Bombayı bir subay yerleştirdi iddiası

Dün Şam'da düzenlenen bombalı saldırıda bombayı bir muhalif subayın yerleştirdiği ve Esad'ın hedef alındığı iddia ediliyor.

Bombayı bir subay yerleştirdi iddiası

Şam'da dün düzenlenen ve Beşşar Esad'i hedef alan bombalı saldırıyı bir subayın gerçekleştirdiği iddia edildi.

Halen Suriye'de bulunan tanınmış muhalif aydınlardan Dr. Muhammed Suri, ülkede yaşananlar hakkında AA'ya konuştu.

Ulusal Güvenlik Kurulu toplantısının yapıldığı binaya yapılan saldırının, intihar saldırısı olmadığını anlatan Dr. Suri, bombalı saldırıyı muhalif bir subayın gerçekleştirdiğini ileri sürdü.

Ulusal Güvenlik Kurulu toplantısının bugün yapılmasının planlandığını ancak güvenlik gerekçesiyle dün yapıldığını iddia eden Dr. Suri, subayın bu ihtimali de göz önünde bulundurarak saldırıyı gerçekleştirdiğini söyledi.

"SUBAY GÜVENLİ YERDE"

"Bombalı saldırıda Beşşar Esad'ın hedef alındığını ancak bu hedefe ulaşılamadığını" ifade eden Dr. Suri, şöyle devam etti:

"Eylem, içeriden bir subayın gerçekleştirdiği bir suikasttır. Toplantının yapılacağı yere bomba yerleştirmiş, dışarı çıkmış. Subayımız güvenli bir yerde. Toplantı bir gün önceye alınmasaydı daha büyükler de ölebilirdi. Saldırıda Esad'ın kardeşi Mahir Esad ağır yaralandı. Bu, açıklanmıyor. Tedavi gördüğü hastaneye kimseyi yaklaştırmıyorlar."

Dr. Suri, Esad yönetiminin, Suriye ordusunda görevli bazı askerlere gaz maskesi dağıttığını ileri sürdü.

SUK: "ESAD REJİMİNİN SONUNUN BAŞLANGICI"

Muhaliflerin oluşturduğu Suriye Ulusal Konseyi (SUK), Suriye'nin başkenti Şam'da düzenlenen saldırıdaBeşşar Esad'e yakın kişilerin ölmesinin "rejimin sonunun başlangıcı" olduğunu bildirdi.

Bu darbenin, rejimin Suriye'nin geleceğinde hiçbir anlam teşkil etmediğini ve artık geçmişte kaldığını belirten Sabra, "halktan yeni bir döneme hazırlanmasını" istedi.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2012, 16:37
banner53
YORUM EKLE

banner39