Brezilya, Suriye'de diyalogdan yana

Brezilya Sivil Savunma Bakanı Filho, Suriye'deki kimyasal saldırıyla ilgili "Halka uygulanan şiddeti ve öldürme operasyonlarını kınıyoruz" diyerek, her zaman diyalogdan yana olduklarını ifade etti

Brezilya, Suriye'de diyalogdan yana

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Brezilya Sivil Savunma Bakanı Humberto De Azevedo Viana Filho, Suriye'de yaşanan kimyasal saldırıyla ilgili, "Brezilya halkı olarak hep önemsediğimiz, özgürlüklerdir. Brezilya devleti ve halkının Suriye halkına desteği her zaman olacaktır. Onlara uygulanan şiddeti ve öldürme operasyonlarını kesinlikle kınıyoruz" dedi.

AA muhabirinin sorularını cevaplayan Bakan Viana Filho, Türkiye'ye ilk defa geldiğini belirterek, Türkiye ile Brezilya halklarının birbirine çok benzediğine dikkati çekti. Bakan Viana Filho, "Çok mutluyum ve kendimi ilk defa Brezilya'daki gibi hissediyorum. Brezilya gibi gördüm burayı. İlk izlenimim, Türk insanları aynı Brezilyalılar gibi mutlu ve gülüyorlar. Herkes mutluluk ve sevinç içinde gülümseyerek yaşıyor. Bu da çok hoşuma gitti. Türk halkını çok sempatik buldum, bizim halkımıza çok benziyor. Tekrar tekrar dönüp ülkeyi daha iyi tanıma ihtiyacı hissediyorum. Türk halkını da Brezilya'ya davet ediyorum. Brezilya'yı tanımanızı istiyorum" diye konuştu.

DİYALOGDAN YANA

Suriye'de yaşanan olaylar ve kimyasal saldırı konusunda da değerlendirmede bulunan Bakan Humberto De Azevedo Viana Filho, şunları kaydetti:

"Brezilya hükümeti her zaman dikkatli açıklamalar yapmıştır. Pozisyonu çok nettir. İnsan hayatının önemli olduğunu, bilhassa uluslararası dünyada yasaklanmış silahların kullanılmasına kesinlikle karşı olduğunu her zaman ifade etmiştir. Çözüm olarak hep diyalogtan yana olan bir ülkedir Brezilya. Bu konunun diyalogla çözülmesi mümkünse, önceliğin ona verilmesi gerektiğini söylemektedir. Fakat kimyasal silah kullanımına kesinlikle karşı olan, bunu yanlış gören ülkelerin başındadır. Dünya tarihinde de çok örnekleri olmuştur. Brezilya bunu kesinlikle bir suç olarak görür. Halka karşı yasaklanmış kimyasal silahların kullanılması uluslararası bir suçtur. Kesinlikle öyle diyebiliriz. Suriye gibi kendi halkını da öldüren bir devlete karşı tepkimiz çok nettir işin başından beri."

SURİYE HALKINA MESAJ

"Bizim Brezilya halkı olarak hep önemsediğimiz özgürlüklerdir" diyen Bakan Viana Filho, sözlerine şöyle devam etti:

"Brezilya devleti ve halkının Suriye halkına desteği her zaman olacaktır. Brezilya hükümeti ve milleti olarak, Suriye halkının yanındayız. Onlara uygulanan şiddeti ve öldürme operasyonlarını kesinlikle kınıyoruz. Ben şu anda sivil savunmayı temsilen insanların hayatlarının kurtarılması konusunda İstanbul'dayım. Bu manada yine diyaloğa açık bir ülkeyiz. Biz her zaman pasif olan ve barış içinde yaşanan bir ülke olarak tanındık ve öyle devam edeceğiz. İnsan hayatına ve özgürlüklere önem veren bir ülkeyiz. Ülkelerin dış politikalarına müdahale etmekten kesinlikle kaçınırız. Diyalog ve barışçıl çözümleri her zaman önemseriz. Bu manada bizim politikamız olmuştur."

Türkiye'ye ilk ziyareti olduğunu, doğal afetlerle ilgili teknolojik alışveriş ve proje konusunda, Türkiye ve Brezilya arasında işbirliği olacağını vurgulayan Bakan Viana Filho, "İstanbul'da katıldığım 'IDME–Uluslararası Afet Yönetimi Fuarı' ile ilgili çok güzel izlenimlerle döneceğimden emin olabilirsiniz. Şu an gördüğüm kadarıyla, buradaki teknolojinin kullanımı insanların hayatlarını kurtarmaktadır. Bu fuarda ilk yardım götürmedeki teknolojik altyapı ve insanların o andaki teşviki, çok canla başla çalışmaları gösteriliyor" diye konuştu.

Brezilya'da deprem olmadığını fakat sel felaketlerinin yaygın olduğunu dile getiren Bakan Viana Filho, "Evlerin yıkılması erezyonla yaygın bir şekilde oluyor. Bu alanlarda Türkiye'de  teknolojiler mevcut. Teknoloji ithalatı alanlarında Brezilya'nın Türkiye ile çalışma imkanı var" dedi.

Güncelleme Tarihi: 08 Eylül 2013, 13:17
banner53
YORUM EKLE

banner39