banner39

BRICS'ten Suriye ve İran'a açık destek

BRICS ülkelerinden Suriye ve İran'a açık destek geldi

Ortadoğu 27.03.2013, 17:10 27.03.2013, 17:10
BRICS'ten Suriye ve İran'a açık destek

Güney Afrika'nın Durban kentinde düzenlenen BRICS (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika) zirvesi sonrası yayınlanan ortak bildiride, İran ve Suriye'ye askeri müdahaleye karşı olunduğu açıklandı.

Suriye'de yaşanan gelişmelerden derin endişe duyduklarını ifade eden BRICS ülkeleri, Arap ülkesinde şiddeti kınadı ve çatışmaların daha da şiddetlenmesi konusunda uyardı.

Suriye'de insani durumun ve güvenliğin giderek kötüleştiğine dikkat çekilen deklarasyonda, "Suriye krizinin çözümünde Cenevre Mutabakatı'nın temel alınması gerekiyor. Suriye'de geçiş süreci sadece Suriye halkının tüm kesimlerinin dâhil olacağı siyasi bir süreçle sağlanabilir. Suriye'nin toprak bütünlüğüne, egemenliğine ve bağımsızlığına saygı duyulması gerekiyor." denildi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ve Arap Birliği'nin çalışmalarının desteklendiği belirtilen açıklamada, tüm taraflara insani yardımların sağlanması konusunda yardımcı olmaları çağrısı yapıldı.

"MÜZAKEREDEN BAŞKA YOL YOK"

İran'a yönelik herhangi bir askeri operasyonun kabul edilemez olduğuna değinen BRICS ülkeleri, "İran nükleer sorununu müzakere etmekten başka yol yok. Tek taraflı yaptırımlar ya da askeri müdahalenin tehlikeli sonuçları konusunda endişe duyuyoruz." hatırlatmasında bulunuldu.

İran'ın barışçıl amaçlı nükleer programını desteklediklerini kaydeden BRICS ülkeleri, Tahran'a da Uluslararası Atom Enerji Ajansı ile diyalog halinde olma çağrısı yaptı.

Kaynak: Cihan 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?