banner15

Brüksel'de gözaltına alınan 5 kişi serbest

13 operasyonda 9 kişi gözaltına alındı, 5'i sorgularının ardından serbest bırakıldı

Brüksel'de gözaltına alınan 5 kişi serbest

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Brüksel'de düzenlenen 13 saldırıyla ilgili yapılan operasyonunda gözaltına alınan 9 kişiden 5'i ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.

Belçika polisi, başkenti kana bulayan saldırılarıyla ilgili pazar günü 13 operasyon gerçekleştirdi.

Brüksel Savcılığı, operasyonlarda, terör saldırıları ile bağlantılı olduğu şüphesiyle 9 kişinin gözaltına alındığını, bunlardan 5'inin ilk sorgularının ardından serbest bırakıldığını açıkladı.

Savcılık, soruşturmanın sağlıklı şekilde sürdürülmesi için ayrıntılı bilginin şu anda kamuoyu ile paylaşılmayacağını ifade etti.

Polis, baskınların Brüksel ve Antwerp kentlerinde gerçekleştirildiğini belirtti.

Belçika’nın Schaerbeek kentinde, cuma günkü operasyon sırasında bacağından vurularak yakalanan Abdurrahman A. isimli şüpheli ile ilgili iddianame ise tamamlandı. Paris'te, polisin ortaya çıkardığı saldırı planı ile bağlantılı olduğundan şüphe edilen zanlı hakkında savcılığın ''terör örgütleriyle işbirliği yapmak suçundan'' dava açtığı ifade edildi.

Paris'te 13 Kasım 2015'te meydana terör saldırısının firari sanığı Salih A. geçen hafta Brüksel'de yakalanmıştı.

Belçika'daki operasyonlarda daha önce gözaltına alınan Fayçal C'nin Brüksel Zaventem Havalimanı’ndaki saldırının faillerinden olduğu tahmin ediliyor. Güvenlik kameralarıyla tespit edilen zanlılardan diğer ikisinin intihar saldırılarında öldüğü sanılıyor.

Brüksel'de havalimanı ve bir metro istasyonuna düzenlenen intihar saldırlarında üçü intihar bombacısı 31 kişi hayatını kaybetmiş, 270 kişi yaralanmıştı. Saldırıyı IŞİD üstlenmişti.

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2016, 00:07
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48